duur van de Tijdelijke Wet Monumentenzorg twee jaren derhalve tot i Januari 1954 r_te ver lengen. Een daartoe strekkend wetsontwerp is in gediend. Vereniging Haarlem jubileert De Vereniging Haarlem, een der oprichters van de Bond Heemschut, nu veertig jaren geleden, en sindsdien trouw lid en medestrijdster gebleven, heeft haar vijftig-jarig bestaan herdacht. In Haarlem werden op 3 November de verdiensten van deze bloeiende plaatselijke vereniging, met haar duizend leden, herdacht. Op deze plaats wil len wij nog herinneren, aan „Haerlem's" strijd om het behoud van de Bakenessergracht, de restau ratie van haar zetelde Hoofdwacht aan de Grote Markt, het behoud van het buiten „Druyvesteyn" en van het huis te Zaanen. Hoe weinigen buiten Haarlem weten, dat het de vereniging „Haerlem" was, door wier activiteit gelden bijeen kwamen, om het roemrijke oude raadhuis weer een fraaie toren te geven. En zeker mogen wij niet verzuimen te wijzen op de vele publicaties welke door de ver eniging het licht zagen en welke zo bijdroegen om de belangstelling voor de oude schoonheid der stad te bevorderen. Plaatselijke verenigingen zijn de zuilen van het nationale heemschutwerk De vereniging Haerlem is een van de oudste, maar tegelijk een dier hechtste zuilen. Alblasserwaard en Vijfheerenlanden Het bezoek van Hare Majesteit Koningin Juliana en Z K H Prins Bernhard aan de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden in de zomer van dit jaar is aanleiding geworden tot het samenstellen van een geïllustreerde brochure, geredigeerd door de gemeentesecretaris van Alblasserdam en van foto's voorzien door de burgemeester van Alblasserdam. Een plezierig en nuttig boekje, dat zeker hen, die er kennis van nemen, zal aansporen hun schreden daarheen te richten, het polderlandschap met zijn beroemde molens bij Elshout te bewonderen, de kostelijke oude plaatsen als Nieuwpoort, Vianen, Gorinchem, Ameide, Leerdam, Asperen, enz. te bezoeken. Het wordt u gemakkelijk gemaakt, zo lang de voorraad strekt, wordt de 60 blz. tellende brochure gratis verstrekt door het gemeentebe stuur van Alblasserdam. Klein maar dapper In Utrecht ligt een kleine gemeente, die slechts 160 gezinnen telt, maar waar dapper gevochten wordt om haar laat-gothische Ned. Herv. kerk door restauratie te behouden. Dat is Kockengen. De ge meente moet voor 100.000 zorgen. Zij bracht met veler hulp al 36 000 bijeen, en raakt aan het eind harer krachten, maar geeft niet op. Hulp van bui ten is dringend nodig. Wie 10 of meer stort op gironummer 4960 ten name van de restauratie commissie, ontvangt een fraai certificaat De molenaar wilde wel Rijswijk (Gld) bezat een molen Straks zal het geen molen meer zijn, want hij wordt ontdaan van kap en wieken en is dan dus een ruïne Er komt een be- tonvloer bovenop en de overblijvende stomp zal tot pakhuis worden ingericht De molenaar was wel tot herstel be reid, maar kon geen subsidie krijgen Schiedam!s Plantage Wijziging van de zg Regeling voor de bebouwde kom is in Schie dam nodig, om te geraken tot de bouw van een semi-permanent feestgebouw van beton-platen, midden in de i8de-eeuwse Plan tage De Plantage wordt nl in deze regeling vermeld als onbe bouwde grond Voor de omlig gende bebouwing geldt, dat deze bij vernieuwing moet blijven pas sen in de algemene sfeer van dit historische stadsbeeld Ook de bestemming mag niet gewijzigd 96 Schiedam, Plantage. Hier zou het feestgebouw moeten komen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 10