JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE HEEMSCHUT EN DE JEUGD September 1950September 1951 89 nieuwe leden traden toe de heren J. H. Roggeveen en Ir F. Ottevanger. In Noord-Brabant bedankte de heer Jungerius, Directeur van de Provinciale V.V.V. wegens vertrek naar het buiten land. In zijn plaats kwam de heer J. Th. M. Bruens, Direc teur van de Bossche V.V.V., die tevens zitting heeft in de Raad van Overleg. In Friesland stelde zich onze gehele Commissie demissionnair in verband met de voorgenomen reorganisatie van de Pro vinciale Friese Schoonheidscommissie, waardoor de mogelijk heid werd geopend in deze laatste commissie een afdeling van 5 of 6 leden te benoemen, die de speciale Heemschutbelan- gen betreffende Stad en Dorp zou behartigen. Deze leden zouden, op voordracht van het Bestuur van de Bond Heem schut, door de Commissaris worden benoemd. Deze Afdeling zou dan tevens zijn de Sub-commissie Stad en Dorp van de Bond Heemschut. Hoewel het Bestuur van Heemschut dit voorstel van de Com missaris op hoge prijs stelde, meende het toch deze oplossing met te kunnen aanvaarden omdat het niet wenselijk werd geacht dat een door het particulier initiatief in het leven geroepen orgaan deel uitmaakte van een ambtelijke com missie. Door de Bond Heemschut wordt thans een onafhankelijke sub-commissie Stad en Dorp in Friesland gevormd, waartoe de heren Ir G. J. A. Bouma, K. M. v. d. Kooi, Ir Ch. C. v. d. Vlis en Dr A. Wassenbergh reeds toetraden. Het goede voorbeeld van de Provincie Noord-Brabant inza ke de overkoepeling vond in andere, provincies töt nog toe geen navolging. Het aantal bijzondere gevallen, waarin onze Commissie op trad als beschermer van de schoonheid van Stad en Dorp nam steeds toe. De commissie Zeeland boekte o.a. een succes inzake het be houd der z.g.n. Godskamertjes te Zieriksee. De doorbraak nabij de Beestenmarkt te Goes had 'de bijzon dere aandacht der Commissie. Aangezien het uitbreidings plan in handen is van Ir A. v. d. Steur mag een goede op lossing verwacht worden. De inventarisatie in deze provincie is, dank zij de voortva rendheid van onze Commissie, geheel gereed. De demissionnaire Commissie in Friesland meldde het vol gende Mede door haar werkzaamheid werd enige verbetering be reikt bij de onvermijdelijke demping der Oostervaart in St Anna Parochie. Een bezwaarlijke doorbraak van het hoog Bolwerk te Bols- ward naar de grote Dijlakker werd voorkomen. Een dempingsquaestie te Ternaard is nog onbeslist. De wegverbetering te Sloten, waaraan ernstige acsthetischc be zwaren verbonden zijn, zal waarschijnlijk worden opgeschort. Aan de restauratie van het Alma Tadema-huis te Dronrijp zal door Gedeputeerde Staten subsidie worden verleend. Een woord van grote erkentelijkheid aan de aftredende Commissie in deze provincie is hier zeker op zijn plaats. In Noord-Brabant werd met succes strijd gevoerd tegen ont sierende reclame. De Commissie aldaar trad dit jaar als gastvrouw op voor on ze algemene jaarvergadering, waaraan een zorgvuldig voor bereide excursie voorafging. De Voorzitter van onze Com missie, de Burgemeester van Vught, stelde de raadzaal voor deze vergadering beschikbaar. De Commissie Zuid Holland had o.a. bemoeienis met de korenmolen te Den Bommel, adviezen betreffende voorge nomen dempingen te Gouda en te Woerden, de Rode Brug te Brielle, particuliere stoepen te Geervliet, de beplanting der Ring te Nieuwe Tonge en de restauratie van de kerk te Ter Heide. De genoemde voorbeelden vormen slechts een greep uit de vele onderwerpen die de aandacht onzer commissies hadden. Het is niet mogelijk in dit verslag een volledig overzicht te geven van alle quaesties die zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan. Wij besluiten met dank te brengen aan alle Sub-Commissies voor hunne medewerking aan de grote taak die de Commis sie Stad en Dorp op zich heeft genomen. De Secretaris Ir F. H. WARNAARS Binnen het kader van de haar ten dienste staande middelen heeft de Commissie „Heemschut en de Jeugd" er naar ge streefd ook in het afgelopen jaar de verspreiding van de heemschutgedachte onder de jeugd te bevorderen. In de vergaderingen van de Commissie en haar Dagelijks Bestuur is bij herhaling gesproken over de mogelijkheden tot uitbreiding van de werkzaamheden der Commissie en de wegen, die ingeslagen zouden moeten worden om vooral in onderwijskringen en vrije jeugdbeweging meer belangstelling te kunnen verkrijgen voor de doelstelling der Commissie. Ofschoon de besprekingen in dit opzicht niet dadelijk tot het gewenste resultaat hebben geleid en een zoeken naar de op lossing geboden blijft, kan met voldoening geconstateerd worden, dat verschillende activiteiten der Commissie met succes bekroond werden. Met name moet hier genoemd wor den het resultaat van de reeds in 1949 en najaar 1950 voor bereide opstelwedstrijd voor de leerlingen der Kweekscholen in Nederland. Over de opzet en het doel is in het verslag over het vorige jaar uitvoerig gesproken, zodat hier volstaan kan worden met enkele mededelingen betreffende de uitslag. De Jury, bestaande uit de heren J. A. van Lakerveld, Refe rendaris, Chef van het Bureau Opleiding en Examens van de Afdeling Lager Onderwijs van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, J. J. Chr. Starkenbrug, Rijksinspecteur L.O. en F.C. de Joode, Ressort Inspecteur L.O. respectievelijk te Den Haag, Rotterdam en Den Haag, kreeg het werk ter beoordeling van 20 inzenders (sters) of groepen van inzenders (sters). Ofschoon groter deelname was verwacht, het gezamenlijk aantal leerlingen der derde klassen van de Kweekscholen be draagt ongeveer 2800 meende de Jury, dat het ingezonden werk zeer verzorgd was. In een uitvoerig rapport Hebben de Juryleden verslag gedaan van de wijze, waarop zij h'et werk beoordeeld hebben, de tekortkomingen en de voorbeelden van uitstekende verwerking medegedeeld. Dc vraag, welke inzending- voor de eerste prijs in aanmerking kwam, leverde geen moeilijkheid op, omdat het werk van de groep leerlin gen der Rijkskweekschool te Middelburg, ingezonden onder het motto Luctor et Emergo, in compositie en uitwerking al de andere inzendingen verre overtrof. Met een waarderende

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 21