gevoel van waarde en waardigheid eenvoudig verbijsterend. Wat staat ons te wachten als alle moderne lichtmasten langs de moderne stedelijke toegangswegen (Sloterweg, Hemweg, Biltse Weg, Benoordenhoutseweg e.d.) op deze wijze zouden worden toegetakeld? Zeer terecht wordt het aanbrengen van opschrif ten, aanduidingen en reclames tegen gevels van particuliere gebouwen aan strenge voorschriften gebonden en streven provinciale verordeningen naar beperking van ontsierende buitenreclame. Heemschut wijst er voortdurend op, dat het Neder lands stads- en landschapsbeeld geen vulgarisatie, veroorzaakt door daarin niet thuis horende ob jecten, kan velen en het is in hoge mate teleur stellend te moeten constateren, dat gemeenten ten aanzien van de door hun verleende reclamever gunningen, materiele belangen stellen boven aes- thetische en zodoende een slecht voorbeeld geven. GAGELDONK Met erkentelijkheid vermelden wij, dat de Staats secretaris van O. K. en W. alsnog een mogelijk heid heeft gevonden om subsidie te verlenen voor het herstel van de Poorttoren Gageldonk, waar over wij in ons vorig no. op blz. 30 zo teleur gesteld schreven. UIT DE NEDERLANDSE PERS In de Opregte Steenwijker Courant wordt in een groot artikel op de frontpagina gejubeld over de met feestelijkheden gepaard gaande heropening van de Oosterstraat in Steenwijk. Twee foto's dienen om de reden van deze vreugdé te verduidelijken De eerste foto vertoont een winkelstraat met vrij gave bebouwing, d.w.z. de winkelpuien nog in behoorlijke verhouding tot de gevels, die ook op zichzelf een t aanvaardbare straatwand vormden Verder stoepen voor de hui zen met op verschillende plaatsen sierlijke en min der sierlijke stoephekken. Het plaveisel, dat zelfs op de foto nog duidelijk kleurnuancen vertoonde, be stond uit een middenvak van grote en zijpaden van kleine stenen. Dat was de Oosterstraat 40 jaar geleden. De tweede foto vertoont diezelfde winkelstraat met vele verbouwde en misbouwde winkelpuien, ver- diepingen met erkers en de onontbeerlijke ontsie rende buitenreclames. Ten slotte een geasfalteerd grauw wegdek met aan weerszijden stoepen van basaltine-tegels Deze tweede foto, die in Heemschut een voorbeeld zou kunnen zijn, hoe je een aantrekkelijke straat grondig verknoeien kunt, toonde de eigenlijke re den van de feestvreugde. De Oosterstraat is nu aangepast aan de „moderne behoeften". Dat een stad of straat met zijn tijd mee wil gaan, is begrijpelijk en verdient aanmoediging, maar onze vraag blijft, waarom moet dat altijd zo onbeholpen lelijk Het enige verstandige woord, dat de Opregte Steenwijker vermeldt, komt van de Burgemees ter, die in zijn feestrede opmerkte, dat het hier „in eerste instantie geen verfraaiing betrof". Dacht Burgemeester in tweede instantie wel? 59 Paalreclame-wee.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 25