deputeerde Staten en Gemeentebesturen er op aan te dringen, via de politieverordeningen, maat regelen te nemen. Dat dit een lange en welhaast onvruchtbare weg is gebleken, behoeft, gezien het tot voor kort ontbreken van een brandveilige appa ratuur, wel geen betoog. Aan de andere kant is het welhaast onbegrijpelijk, dat men er zich steeds bij heeft neergelegd, dat de schilder een soort vlammenwerper in handen wordt gegeven, waarmee hij zeljs de meest belang rijke gebouwen met vuur gaat bespuiten. Ook in dit vak was het dus van het hoogste belang, dat een nieuw apparaat, waarmede oude verflagen brandveilig kunnen worden verwijderd, ter be schikking kwam. Wanneer bedacht wordt hoe dik wijls in het verleden, zowel bij het vullen, als bij het werken met de tot nu toe gebruikte apparaten, welke met gasoline en dergelijke vloeistoffen wor den gestookt, persoonlijke ongelukken voor de loodgieter en schilder zijn voorgekomen, dan klemt het vorenstaande des te meer. Brandveilige apparatuur Komende tot een beschrijving van de nieuw uit gedachte apparaten, is het aangewezen deze te be handelen in de volgorde, waarin zij tot stand zijn gekomen, n.1. eerst het verfafbrandapparaat en daarna de soldeerbout en de mastieksmelter. Het grootste gevaar van d e bestaande verfafbrand apparaten is gelegen in de open vlam, welke door zijn stekende werking in de naden van houtcon structies brand kan veroorzaken. Binnen de be timmeringen vreet het vuur dan langzaam verder, totdat het een zeker ogenblik voldoende zuurstof vindt en soms uren later, naar buiten uitslaat. Bij de z.g. „Prentbrander" is, zoals vele proeven in samenwerking met de Amsterdamse Brandweer hebben aangetoond, dit gevaar totaal opgeheven. Gebruikmakende van het voor de industrie ter be schikking staande propaangas in kleine metalen cylinders, waarop ter verkrijging van een constante werkdruk van 2 atmosfeer een vaste drukregelaar is aangebracht, wordt via een slang, een gaskraan en een vaste sproeier met automatische vermen ging van een benodigde hoeveelheid zuurstof uit de omringende lucht, een volledig verbrandbaar gasmengsel in een doosvormige gaskamer gevoerd. In de bodem van de gaskamer bevindt zich een groot aantal kleine gaatjes, waardoor het gas- 55 De soldeerbout De mastieksmelter.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 21