hij zijn gehele leven voortzette, en waarvan zijn historische atlas thans het resultaat is. En onder zijn vaardige handen herleefde de oude schoon heid, en wist hij nieuwe te scheppen. In de oorlogsjaren zijn wij samen begonnen met een nieuwe kant van het Heemschutwerk: de uitr gave van de „Heemschut-serie". Ik mag wel zeg gen samen, want tijdens gezamenlijke koffiemaal tijden die wij in die dagen een maal per week in Haarlem hielden werden de onderwerpen voor die boekjes bedacht en de. daarvoor geschikte auteurs opgespoord. Maar het leeuwendeel van het werk was aan hem. Wekelijkse besprekingen met de Firma Allert de Lange, uitvoerige briefwisseling met de schrijvers, nauwkeurige correctie van hun manuscript en het bijeenzoeken van de nodige illustraties, dat alles deed hij. En als dan de druk proeven kwamen zette hij met blauw potlood de letter T op het pak. Dat betekende: „werk voor de thee", maar dat betekende tevens werk des avonds in de huiselijke kring. En niet minder dan vijf van die boekjes waren geheel of grotendeels van zijn hand, nog afgezien van die waaraan, gezien wat hij er aan bijvijlde, zijn naam best verbonden had mogen zijn., Uit al die boekjes sprak een open of stille propaganda voor ons ideaal. Niet minder was hij propagandist voor de Heem schutgedachte wanneer hij de boer optrok en „ge wapend met lantargrvplaatjes en humor", zoals hij het zelf ui tdruktó,*" lezingen in verschillende plaat sen van het land hield. Die humor was daarbij een even groot propagandamiddel als de vertoonde plaatjes. Er ging een bijzondere bekoring en over redingskracht uit van zijn ietwat gezapige voor dracht, in zijn bijzonder, licht Amsterdams, accent uitgesproken, en gekruid met een milde humor, die tegenstanders ontwapende en onverschilligen boeide. Het laatst hebben wij hem in ons midden gezien bij het feest van ons veertigjarig bestaan. Hij was toen reeds ernstig ziek, maar had al zijn energie verzameld om aanwezig te kunnen zijn. Hij hoorde er eenvoudig bij, en zonder hem zou het feest on volledig geweest zijn. Dat de Bond Heemschut hem bij zijn aftreden als secretaris tot erelid benoemde was een daad van eenvoudige dankbaarheid. De herinnering aan Abel Antoon Kok zal in Heemschutkringen niet spoedig vervagen. J. A. BIERENS DE HAAN Voorzitter Bond Heemschut BIJ HEEMSCHUT'S VEERTIG JAREN Vier maal tien jaren hebt gij 't schoon beschut Van 't lieve land, ons als domein gegeven. Vier maal tien jaren 't volk dat, ingedut, Te weinig wachter bij zijn schat gebleven, Brak, dempte, schond, sloeg neer, bedierf, Naar beter pad geleid, door Holland's dreven, Om wat het van het voorgeslacht verwierf Zuiver aan hen die komen, door te geven. Nu mogen niguwe jaren sieren gaan uw kroon, Tot zegen'van het land, ons tot een woon, Door aller dingen Heer, zó rijk gegeven. Land, water, stad, dorp, molen, kerk, Duin, poort en raadhuis, 't bos van beuk en berk Doe gij 't in schoonheid prijken, bloeien, leven Hilversum A. L. Broer KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Met voldoening maken wij melding van de onder scheiding welke Dr J. A. Bierens de Haan is te beurt gevallen. In zijn kwaliteit van Voorzitter van de Bond Heemschut werd hij 30 April benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bierens de Haan is Heemschut's 5e voor zitter en vervult het presidium van de Bond sedert 1940. 46 NIEUWE LEDEN Als buitengewoon lid traden toeMevr. C. Wieffering-Reijnders, 's-Gravenhage - G. J. Wanningen, Rijswijk - G. Goud kamp Jr., 's-Gravenhage - Directie Verffabriek Molijn, Rot terdam - Dr. F. S. Sixma baron van Heemstra, Veenklooster Mr. H. E. Phaff, Delft - H. Ringers, Bergen N.H. H. L. Huisintveld, Roermond A. N. Zekveld, Leiden - Jan van Dongen Jr., Apeldoorn - M. Hoijtema, Enkhuizen - Mr. Dr. R. M. A. A. Geuljans, Roermond - P. van Ros- sum, Boxtel Mevr. W. J. Th. Kloos-Reyneke van Stuwe, 's-Gravenhage. Als gewoon lid traden toe: Spoorhout N.V., 's-Gravenhage - Gemeentebestuur van Brunssum (L.) Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, Rotterdam. Als donateur traden toe: Gemeente Deventer Tapijtknoperij ,,'t Paapje", Voorschoten - Gedeputeerde Staten van Drenthe, Assen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 12