onthouden. Ged. Staten hebben dit verzoek inge willigd. De Raad van Breda wil demping doorzet ten en is in beroep gegaan bij de Kroon. Verordening Landschapsschoon Noord-Brabant Heemschut heeft Gedeputeerde Staten yan Noord- Brabant op dier verzoek geadviseerd met betrek king tot de toepassing van de verordering land schapsschoon Noord-Brabant 1950. De opzet bleek reeds voortreffelijk. Heemschut stelde nog voor een artikel toe te voegen, waarbij Ged. Staten dé be voegdheid krijgen de opruiming van ontsieringen te gelasten. Heusden gaat dempen Het enige grachtje van Heusden, dat van de Maas in het Noorden in een boog door de stad naar het Oosten loopt en daar in de vestinggracht uitmondt, zal gedempt worden. De Bond Heemschut heeft, toen de Gemeenteraad besloot tot dempen, bij Gedeputeerde Staten betoogd, dat van het grachtje een interessant stedebouwkundig motiefin de reeds niet zeer fraaie, maar door de oorlog ernstig ge schonden stad gemaakt kon worden. Ged. Staten hechtten niettemin hun goedkeuring aan de dem ping. Men acht het daarbij een verontschuldiging, dat het te dempen grachtje lager zal komen te liggen dan de kaden, zg. „hol profiel". Sloping te Dokkum Het 18de eeuwse patriciërshuis Breedstraat B 104 te Dokkum staat op de Voorlopige Lijst en is Rijks- eigendom. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat het dus veilig zou zijn. Helaas blijkt dit niet het geval. Het Staatsbedrijf der P.T.T. had plan het pand te slopen en er een postkantoor te doen bou wen. De Bond Heemschut deed een uitvoerig be roep op de Minister van O., K. W., om zich van toestemming tot slopen te onthouden, in de eerste plaats om de wille van het fraaie pand, maar daar naast om de vreemde figuur, dat de Staat zelf hier een slecht voorbeeld zou geven aan particulieren. Naar de mening van het Bondsbestuur zou hier door het prestige en het aanzien van het gehele systeem van Monumentenzorg, dat reeds zozeer lijden zal door de vermindering van de dit jaar ter beschikking staande gelden, danig geschokt wor den. Na ernstige overweging heeft de Staatssecre taris overeenkomstig het advies van de Rijkscom missie voor de Monumentenzorg, zijn goedkeuring aan de sloping niet onthouden. Het Bondsbestuur is verrast door het advies van de Rijkscommissie en teleurgesteld in het besluit van de Staatssecretaris. Demping dorpsvaart te Ternaard Het besluit van de Raad der Gemeente Westdonge- radeel, tot demping van de dorpsvaart te Ternaard heeft het Bestuur van de Bond Heemschut doen wenden tot Gedeputeerde Staten van Friesland, in een ampele toelichting betogend, dat demping hier alleen nadelen oplevert en o.m. gevolg is van de welbekende, en ook hier te ondervangen, klacht van vervuiling. Het Bestuur verzocht Ged. Staten aan de uitvoering van het Raadsbesluit de goed keuring te onthouden. Noodkreet uit Hoorn Financiële moeilijkheden belemmeren ook in Hoorn verdere restauraties. Ons lid de Ver. Oud- Hoorn wil toch geen poging onverricht laten om het zo belangrijke pand 't West 72 (hotel-restau rant „De Valk" bij Waag en Museum) te behou den. Spoedig ingrijpen is nodig. Ditzelfde geldt voor het woon- en winkelhuis Gerritsland 53. Geen hulp betekent slopen. Het absoluut ontoereikende bedrag op de Staatsbegroting 1951 voor restaura ties uitgetrokken, wreekt zich ook hier. Willemstad Onze lezers worden gaarne attent gemaakt op het historische overzicht, dat de gemeentesecretaris K. Dane schreef over Willemstad. Het geill. werkje telt 179 blz. interessante stof en is franco per post a 2,80 te bestellen bij Drukkerij J. de Vries te Klundert. 31 NIEUWE LEDEN Buitengewone ledenG. C. de Vries, H. B. Defoer, J. B. Visser, Dr. A. F. E. van Schendel, M. J. Leembruggen, Mevrouw J. E. Westendorp-Osieck, Mr. F. baron van der Feltz, Joh. M. Cofteng en Ernst Crone allen te Amsterdam - W. B. Buma, Jhr. Dr D. F. W. van Lennep, A. P. Smits allen te Aerdenhout - J. Blik, Mr. M. van der Sluys, G. Mulder, Mej. L. A. Kolkert, allen te 's-Gravenhage - Mej. Dr. G. H. Kurtz, Mevrouw J. C. Roos, H. Franse, allen te Haarlem - W. Balfoort, Diemen - A. F. Leemans, Voorburg - Mr. J. H. O. graaf van den Bosch, Hilversum - Ir. V. W. van Gogh, Laren Nh - G. F. E. Kiers, Leiden - Mevrouw M. Th. Bierens de Haan-Waller, Bloemendaal - Dr. Ir. A. D. de Pater, Utrecht - B. Haak, Loenersloot - Mr. L. F. A. M. van Ogtrop, Bussum - Mevrouw M. M. Dommel-Hoogen- raad, Zutphen - N. S. Groot, Enkhuizen - P. Weijer, Gouda - H. D. Dekker, Overveen - Mr. F. Zeiler, Bergen Nh - Sj. Spoelstra, Enkhuizen - F. W. baron van der Borch tot Verwolde, Geldermalsen - Mej. J. J. Visser, Bilthoven - A. E. de Lange van Foreest, Heilo. Gewone leden: Gemeentebestuur van Gorinchem Z.H. - Ge meentebestuur van Vianen - Stichting Oud-Dordrecht te Dordrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 9