TON KOOT OP HEEMWAGHT Dat onder de springvloed van gewelddaden, die Neêrland's schoonheid in deze tijd treffen, ook Heemschut's secretaris wel eens bang te moede wordt, zal een ieder, die niet blind is voor wat rond om hem gebeurt, kunnen begrijpen. Zeker, er zijn dan reclameverordeningen, plaatse lijke en provinciale schoonheidscommissie's, wel standsbepalingen, voorlopige monumentenlijsten, een voorlopige monumentenwet, een voorlopige monumentenraad, enz. gekomen, maar daarnaast is de snelheid toegenomen met haar slopende ten dens van afjakkering, is het onpersoonlijke massa product gekomen, dat met zijn legioenen alles on der de voet dreigt te lopen wat niet mee in de pas wil gaan. Daarmee gaat veel verloren wat op de eerder genoemde wijze werd gewonnen, want het gaat gepaard met de onheilspellende mentaliteit der vervlakking. Vervlakking is een der ergste vij anden van Heemschut, want wie daarmee behept raakt ziet geen schoonheid meer en wie geen schoonheid meer ziet beschermt haar ook niet. Het is een zware strijd voor Heemschut. Het was een mooie dag voor Heemschut toen op de 2de Februari de post geen handen genoeg had om de brieven en telegrammen aan te dragen, toen de vrienden van Heemschut uit alle windstreken des lands kwamen om het Bondsbestuur te complimen teren met volbrachte arbeid en aan te moedigen om zijn taak voort te zetten. Dat daaronder ook be tuigingen van waardering waren van bijna alle pro vinciale besturen, vele gemeentebesturen, diensten, bedrijven en instellingen, zoalsde directies van de Nederlandse Spoorwegen, Nederlandse Heide maatschappij, Staatsbosbeheer, provinciale plano logische diensten, de Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg, de Natuurbeschermingsraad, Pul- chri Studio, Natuurhistorische en oudheidkundige verenigingen, A N.W.B K N.A.C., A.N.V.V., V.V.V.'s, van naaste medestrijders zoals: Natuur monumenten, Menno van Coehoorn, Hendrick de Keyser, Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, Kon. Oudheidkundig Genootschap, De Vechtstreek, De Hollandse Molen, de Provinciale Landschappen, en talloze particulieren w.o. uit Frankrijk, België en Indonesië, stemt tot grote erkentelijkheid. Dat ge deputeerden, burgemeesters, industriëlen, archi tecten, artsen en zovele anderen als vertegenwoor digers uit het maatschappelijke leven hun werk hadden laten rusten om zelf naar Heemschut's herdenking en receptie te komen, dit alles moge als bewijs gelden, dat Heemschut leeft en waard is er voor te vechten. Het is een aanmoediging om ook na veertig jaren door te gaan en meer kringen nog uit het maatschappelijke leven bij ons werk te be trekken. Meer architecten, meer ingenieurs, meer kunstenaars, meer publicisten, maar ook meer fa brikanten, huiseigenaars, opvoeders, verkeersauto- riteiten en al die velen, die wij op onze weg ont moeten en zo vaak bestrijden moeten en al die ve len, die eigenlijk met ons doel sympathiseren, maar toch nog niet actief meedoen. Het was bemoedi gend in vrijwel de gehele Nederlandse pers waar dering te vinden voor Heemschut's waakzaamheid en streven naar begrip en eerbied voor 's lands schoonheid. Enkhuizen In Enkhuizen kwam een voorstel van B. W. aan de orde, om, ten behoeve van de N.V. Enkh. Beton industrie voor de duur van vijfjaren een deel van het zgn. plantsoen aan de Noorderkade bij de Compagniebrug voor opslag van rioolbuizen, dak platen e.d gerede betonproducten af te staan. De Bond Heemschut drong bij de Gemeenteraad op redelijke beperking van dit plan aan, met het oog op de onmiddellijke nabijheid van het Peperhuis (Zuiderzeemuseum). De Gemeenteraad verwierp het voorstel van B. W. met 67 stemmen. 29 Enkhuizen een omgeving waar opslag van betonnen riool buizen uit de toon valt. foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 7