Heelsum, Wolfheze en Oosterbeek omvat) lijdt aan het euvel, dat alle natuurterreinen door wegaanleg versnipperd zijn; de recreatiemogelijkheden zijn daardoor onnodig beperkt, in dit, voor ontspan ning zo gunstig gelegen, gebied. De onderhavige wegverlegging zou wederom een overbodige weg aan de reeds bestaande toevoegen! De dorpen Heelsum en Wolfheze worden verbon den door de Heelsumse weg Deze weg loopt vrijwel evenwijdig aan de Heelsumse beek en doorsnijdt het enige heideterrein van middelgrote afmetingen dat in de Veluwezoomis overgebleven (grote heide- terreinen zijn in het geheel niet meer te vinden in deze streek). De weg is thans niet zeer breed en met sintels verhard. Men kan zich voorstellen, dat men deze weg een betere bestrating wenste te geven, doch niet, dat daartoe tevens een verbreding tot 6 meter alsmede de aanleg van een fietspad nodig was. Hiermede zou bovendien het heideterrein hinderlijk doorsneden worden. Heemschut drong aan op verbetering binnen het bestaande profiel. Een viertal andere projecten is geschetst op het tweede kaartje. Ook hier is een verlegging van de Rijksweg gepro jecteerd. De huidige bocht, ten W. van het Air- borne-monument (aangegeven als een zwart vier kantje) is inderdaad onbevredigend. Uit de kaart zal dit niet dadelijk blijken, doch wie de situatie ter plaatse kent, zal toegeven, dat de weg voor verbetering vatbaar is. Het was voor de oorlog in feite onmogelijk de bocht van de weg te verflauwen, door aan de Noordkant een strook van de landgoederen Bilderberg en Sonnenberg af te nemen. Daardoor zou immers de schitterende beukenlaan geveld moeten worden. Thans echter zijn de bomen, vernield of zwaar ge kwetst door de gevechten, geveld, en staat niets een bescheiden doch afdoende verbetering van het tracé in de weg. Niettemin werd een omlegging geprojecteerd, wel ke ten O. van het Airbornemonument de bestaan de, te verbreden Hartesteinlaan zou volgen, om dan dwars over de terreinen van de Bilderberg en de Sonnenberg weer op de bestaande weg aan te sluiten. Enorme schade aan twee nog vrijwel onge repte oude landgoederen zou het gevolg zijn ge weest. Iets meer naar het W mondt de Richtersweg op de Rijksweg uit. Ten O. van dit punt splitst de Wolf- hezerweg zich van de Rijksweg af Op het plan kwam nu een weg voor, welke de Richtersweg met de Wolfhezerweg, en de daarin uitmondende Bil- derberglaan verbond. Met deze weg is geen enkel verkeersbelang gediend; de Bilderberglaan is in dertijd reeds zonder enige noodzaak aangelegd. Een aardig gebied, afwisselend bos en heide, zou doorsneden worden, met een groot vei lies aan intimiteit. De Bilderberglaan kruist, meer naar het O., de Valkenburglaan. Van dit punt uit was een viaduct over de spoorbaan gedacht, waarop een weg zou aansluiten door een welhaast ongerept natuurge bied. Deze weg zou uitmonden in de bocht van de Schelmseweg, waar deze binnen de grens van de gemeente Renkum komt. Tenslotte was, in de woonwijk ten Z. van de Rijks weg nog een weg geprojecteerd, welke het enige al daar behouden natuurterrein, de Pietersberg, aan de gemeente overgedragen op voorwaarde dat het als natuurgebied bewaard zou blijven, diagonaal zou doorsnijden. Ook hier bestond geen enkele be hoefte aan deze weg. Het terrein van de Pieters berg is niet groot, ongeveer 6 ha, en tamelijk heu velachtig; de weg zou waarschijnlijk niet zonder ingrijpend graafwerk aangelegd kunnen worden. De Bond Heemschut meende dat dit plan een dus danig ernstige aantasting van de gemeente Ren kum betekenen zou, dat een scherp protest gewet tigd was. Immers, er bestaat een afspraak, dat in het algemeen kwesties van landschaps- en natuur bescherming door de Contact-Commissie behan deld worden; terwijl Heemschut zich meer be paalt tot de cultuurgoederen. De vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en de Stichting „Het Gelders Landschap" hebben geprotesteerd tegen één facet van de plannen, wel ke hun bezittingen aantastte. Heemschut protes teerde tegen het geheel der plannen, en kon, merk waardigerwijs, van de Contact-commissie geen steun op dit protest verkrijgen. Toen is de oude taak, te waken voor de schoonheid van Nederland weer geheel alleen door Heemschut opgenomen, dat tenslotte twee adressen heeft gezondeneen ge tekend door het dagelijks bestuur, en een door de Commissie W.I L. Men kan de Raad van Renkum slechts dankbaar zijn, dat hij aan deze protesten een open oor geleend heeft. Er is beseft, dat het uit moet zijn met een verdere versnippering van natuurterrein 44

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 22