DE VIERING VAN ONS JUBILEU M De viering van het veertig-jarig bestaan van de Bond Heemschut is op 2 Februari een gedenkwaar dige wapenschouw geworden. De grote zaal van de Drucker-uitbouw in het Rijks museum met haar gobelins enerzijds en de hier her bouwde gevelwand van de stadhouderlijke stallen van Breda anderzijds bood een even merkwaardige als passende achtergrond voor de plechtige samen komst. Het door Georg Rueter in 1914 geschilderde por tret van architect A. W. Weissman hing in de zaal als een stille hulde aan deze energieke initiatief nemer en eerste secretaris van Heemschut. Terzijde was een bescheiden tentoonstelling ingericht van afbeeldingen, die een overzicht gaven van de vooi- naamste werkzaamheden van de Bond en zijn com missie de W.I.L. in de achter ons liggende jaren, te vens was de volledige serie van 70 Heemschutdelen aanwezig met de reisexemplaren der te verschijnen boekjes over „Zilver" en „Zuid-Limburg". Een stroom van brieven en telegrammen uit de elf delen des lands en zelfs uit Indonesië, België, Frank rijk en Zweden had al getuigd van het meeleven van vele overheidsinstanties, verenigingen en par ticulieren, op de middag zelf kwamen ruim 180 vertegenwoordigers van Rijk, Provinciën, Ge meenten en zusterverenigingen, alsmede buiten gewone leden persoonlijk ter receptie. Dat daarbij niet alleen de mede-oprichter, ons erelid Mr P. G. van Tienhoven, maar ook het van zijn ziekbed op gestane erelid, onze oud-secretaris A. A. Kok, kon zijn, was naast een vreugde ook een zeer welkome verrassing. De feestelijke bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter, die de gasten welkom heette en een uit eenzetting gaf van de plaats en betekenis van ■Heemschut in de huidige vaderlandse samenle ving. Zijn rede is in dit nummer opgenomen. Daarna zou de Staatssecretaris van Onderwijs, Kuns.ten en Wetenschappen Z.Exc. Mr J. M. L. Th. C-als het woord voeren. Ziekte verhinderde aan dit zozeer gewaardeerde voornemen gevolg te ge ven. Als vertegenwoordiger van Zijne Excellentie sprak daarom de Chef der afdeling Oudheidkunde en .Natuurbescherming, de heer E. A. Kuipers, die kort releveerde, hoeveel schoonheid van stad en land ten offer was gevallen aan onverschilligheid, maar ook aan het toenemende verkeer te land, aan mechanisatie en electrificatie. Spreker bracht Victor de Stuers in herinnering, als eerste Referen daris voor Kunsten en Wetenschappen verbonden aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken, die met overrompelende energie de inertie te lijf ging en de wegbereider werd van de heemschutgedach te, welke sedert 1911 belichaamd werd in de toen gestichte Bond. Wijzend op de uitstekende samen werking, welke met het Departement van O., K. W. bestaat, en op de staat van dienst van de Bond Heemschut, bracht spreker de dank van de Rege ring over voor het werk van de Bond en wenste deze een vruchtbare en zegenrijke arbeid toe. De feestredenaar van de dag Dr H. E. van Gelder gaf daarna in een meesterlijke samenvatting de historische ontwikkeling van Heemschut weer, te ruggrijpend in de schat van persoonlijke herinne ringen aan stuwkrachten zoalsWeissman, Pos, de grote man van de A.N.W.B., Heemschut's eerste voorzitter Mr Buma, die het Popta Gasthuis res taureerde, aan de omstandigheden rondom de op richting aan de invloed van de beide wereldoorlo gen en aan de begrippen, welke dank zij het streven van Heemschut en diens zusterorganisaties geleide lijk aan veld wonnen en een nieuw inzicht gaven aan ons land. Heemschut's publicaties, zijn com missies en sub-commissies werden in het licht van de eerbied voor de schoonheid, de traditie en de stijl van het land gesteld en culmineerden in het ge bod: hebt eerbied. Uiteraard stond spreker stil bij de Monumentenwet, waarvoor reeds in 1910 door de Oudheidkundige Bond een ontwerp is aangebo den, waarvoor in 1948 door de voorlopige Monu- mentenraad een vóór-ontwerp is ingediend, waar bij niét alleen het monument-op-zich-zelf, maar ook stads- en dorpsgezichten zouden worden be schermd. Met de bemoedigende wens tot uithou dingsvermogen en goede moed besloot spreker zijn in grote aandacht beluisterde en met warme in stemming ontvangen feestrede. Mr Arn. J. d'Ailly beklom daarna het spreekgestoelte om als Burge meester van de hoofdstad, plaats van oprichting en zetel van de Bond, te getuigen van waardering, de verzekering te geven van zijn persoonlijke belang stelling en op te wekken tot medewerking om niet alleen de gevels, maar ook de interieurs bij een Monumentenwet te betrekken en wel op een zo danige wijze, dat de stad zowel levend als schoon blijve. Voorzitter, Dr J. A. Bierens de Haan sloot daarna de bijeenkomst met een dankwoord aan sprekers en aanwezigen, waarna de receptie door het Dagelijks Bestuur een aanvang nam. In bonte rij kwamen nu de aanwezigen het bestuur complimenteren. Behalve enige enveloppen met inhoud, welke de penningmeester van ongenoemde gevers en de aanmelding van 14 leden, welke de secretaris mocht ontvangen, werd door vertegen- 32

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 10