UI J o h a n Prins ONTSIERINGEN TE HATTEM EN ZWOLLE Wanneer ik in mijn vacanties door mijn geboorte plaats Zwolle of het nabij gelegen Hattem loop, dan gebeurt het dikwijls dat ik denk: „werd dit of dat nu maar eens veranderd, wat zou de hele zaak er van opknappen!" In het algemeen valt het op, hoe dikwijls, met betrekkelijk weinig moeite en kosten, veel bereikt zou kunnen worden, om het aspect van een straat of stadshoek te verbeteren of te herstellen. Het gaat daarbij niet in de allereerste plaats om het herstel van monumenten. Ook deze dragen veel bij tot de schoonheid van het stads beeld, maar het zijn juist de klei nere objecten, veelal niet als monument beschouwd, en door de meesten, als 'zonder kunst waarde' voorbij gelopen, die de atmosfeer van een straat of plein bepalen. Met name geldt dit voor stadjes die niet op een groot aan tal monumenten kunnen bogen, zoals Hattem. Hier heb ik als voorbeeld gekozen het Tinneplein aldaar Wanneer U de foto vergelijkt met de tekening er boven, ziet U, dat in enkele jaren tijds veel ten kwade is veranderd. Dit is te erger wan neer men bedenkt, dat het Tinne plein onmiddellijk van het mooie gave marktpleintje af te bereiken is, dus in het centrum ligt. Wan neer men op de plaats staat, waar de foto genomen is, en men draait zich om, dan ziet men de oude gothische kerk met romaanse toren, het prachtige oude „Pand der Liefde" en het fraaie renais- sance-Stadhuis. De omgeving is dus wel zo, dat hier met veel zorg gehandeld zou moeten worden. Inmiddels zijn een aantal huisjes, die door aardige verhoudingen en schilderachtigheid uitmuntten, af gebroken en vervangen door een hoop zand en zijn van de overige huizen de muren allerakeligst grauw geworden, daar men het witten heeft nagelaten. Bovendien zijn sinds de vorige zomer de oude straatlantarens in de gehele stad verdwenen. Weliswaar zijn deze lantarenpalen en -armen op zich zelf niet van historische of kunst zinnige waarde, maar ze passen toch heel wat beter in het oude Hattemse stadsbeeld dan de nieuwe. Deze zijn namelijk zeer schraal en armoe dig van vorm en werken zeer dikwijls ontsierend. Ik kan mij niet voorstellen dat het onmogelijk was, de oude lantaarns van een electrische lamp te voorzien. Inmiddels is het Tinneplein nog niet verloren, en 95 ^t^CcC. TINNZPLeiN Hattem Tinneplein, situatie vóór afbraak.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 9