De ontwerper van het uitbreidingsplan voor Bols- ward en het Gemeentebestuur menen, dat de be doelde doorbraak noodzakelijk is, teneinde te voor komen, dat een stadsgedeelte van Bolsward steeds meer zal afsterven. Men hoopt, door het verkeer van de nieuwe, noor delijk van de stad geprojecteerde, stadsuitbreiding langs bedoeld pand naar het tot heden vrij ontoe gankelijke oude stadsgedeelte te leiden, laatst be doeld oud stadsdeel tot nieuw leven te wekken. Hoewel deze oplossing, zuiver technisch gezien, wel te accepteren zou zijn, moet hier toch met andere waarden rekening worden gehouden. Het staat helemaal nog niet onomstotelijk vast, dat de voorgenomen verbinding van de oude met de nieuwe stad de enig juiste behandeling van deze aangelegenheid betekent. Er ware te streven naar een oplossing waarbij de door het Gemeentebestuur noodzakelijk geachte aansluiting van stadsuitleg op het oude stadsplan ongeveer dezelfde blijft, doch waarbij bedoeld pand ware te sparen door de doorbraak te leiden langs een ander en architectonisch geheel waarde loos pand, westelijk daarnaast gelegen, eventueel en zo nodig met het daarbij betrekken van een tweede pand. De beantwoording van de vraag of zulks stedebouwkundig mogelijk zou zijn dient te worden onderzocht door degenen, die zich met de opstelling en goedkeuring van het plan hebben te belasten. Mocht het onderhavige plan, zoals het Gemeente bestuur zich dat voorstelt, doorgaan, dan bestaat gegronde vrees voor verdere demping van het grachtje dat in het verlengde van de doorbraak ligt. Dit zal alle betreurenswaardige gevolgen van dien hebben. Aldus heeft Heemschut geadresseerd. Ons orgaan Dezer dagen berichtten de uitvoerders van ons or gaan ons, dat de papierprijs en drukkosten opnieuw aanmerkelijk verhoogd zijn, zodat de kosten van het blad eveneens belangrijk hoger zullen worden. Dat betekent, dat het tijdschrift met inbegrip van verzendkosten, enz. per exemplaar de Bond op ong. één gulden zal komen te staan. Zij, die voor 7.50 buitengewoon lid zijn, ontvangen dan voor ongeveer 6.terug. Van het resterende bedrag moeten de veelomvattende acties van de Bond in geheel Nederland bekostigd worden. Tot vermindering van het peil van het orgaan wil het bestuur niet overgaan gezien de reacties uit de ledenkring, waaruit blijkt, hoezeer de geïllustreer de uitgave in haar huidige vorm op prijs gesteld wordt. Tot contributieverhoging meent het be stuur niet te mogen overgaan, gezien de toch al zo precaire financiële toestand van zovelen onzer. Toch is er een uitweg uit deze impasse. De stukprijs van de nummers van ons blad zou aanzienlijk om laag gebracht kunnen worden, door vergroting van de oplage. De oplage kan vergroot worden indien het ledental aanmerkelijk wordt uitgebreid. Met dat doel voor ogen heeft het bestuur aan alle bui tengewone leden in October jl. een gedrukte leden lijst toegezonden, waarin men met één oogopslag kan zien, wie in de plaats van zijn inwoning en naaste omgeving reeds aangesloten zijn. De leden worden dringend verzocht deze lijst met aandacht te raadplegen. Zij zullen dan tot de verrassende ontdekking komen, dat velen uit hun naaste om geving, die met hart en ziel het behoud van de schoonheid van ons land zijn toegedaan, toch geen lid van de Bond Heemschut zijn. Hier ligt een dankbaar werkveld. Het secretariaat van onze Bond, Leidse- gracht 60 te Amsterdam, is gaarne bereid U enkele nummers van ons orgaan en aanmeldingsformu lieren toe te zenden om daarmee in Uw naaste om geving leden te winnen. Het is gemakkelijker dan U denkt, dat bewijzen de lijsten van nieuwe leden, welke U in onze laatste nummers aantreft. Vrijwel alle nieuwe leden zijn door onze leden gewonnen. Mocht U zelf niet in de gelegenheid of in staat zijn leden te werven, zouden wij U dan mogen verzoe ken het secretariaat de namen en adressen te zen den van hen, die U voor het lidmaatschap in aan merking vindt komen? In dat geval nodigt het bestuur hen uit tot onze ledenkring toe te treden, zo gewenst na toezending van een proefnummer van ons blad. Indien U ook maar enigszins over tuigd bent van het nut van de Bond Heemschut,, die zich ten doel stelt te waken voor de schoonheid van Nederland, dan durft het bestuur gaarne rekenen op de actieve medewerking van zijn leden. Veertig jaren Heemschut Op 2 Februari 1911 werd de Bond Heemschut te Amsterdam geconstitueerd. Dit is het bestuur aan leiding op Vrijdagmiddag 2 Februari 1951 op een nader te bepalen plaats te Amsterdam een feeste lijke bijeenkomst te houden, waar alle leden, bui tengewone leden, donateurs en correspondenten hartelijk welkom zullen zijn. Bijzonderheden over het programma van deze dag zullen U te zijner tijd bereiken. Het bestuur nodigt hen allen uit nu reeds de datum van 2 Februari vrij te houden, opdat deze dag een waardige demonstratie zal worden van het streven te waken voor de schoonheid van Nederland. 94

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 8