TON KOOT OP HEEMWACHT Slecht voorbeeld doet slecht volgen Wat ons het meest aan de ziel knaagt is de neder laag, welke hetv vaderlandse cultuurbezit op het Ministerie van Financiën is toegebracht, op het ogenblik, dat het jaarbedrag aan subsidie, te ver lenen bij de restauratie van monumenten, werd bepaald op twee millioen gulden, terwijl naar het oordeel van de Minister van O. K. en W. een be drag van ruim achttien millioen noodzakelijk en dringend wordt geacht. Hiervoor legde deze Mi nister een lijst over, waarop alleen werkelijk grote monumenten voorkomen en men vergeefs zoekt naar wat wij graag noemen het kleine monu ment, het gewone huis, dat in de straat- of gracht- wand vaak zo'n belangrijke functie vervult en de sfeer voor stad en dorp bepaalt. Enerzijds ernstig verlies aan stads- en dorpsschoon, anderzijds uit breiding met noodwoningen, waaraan het begrip bouwen volkomen vreemd is. Ja waarlijk, wat zijn wij arm geworden, arm aan middelen en arm van geest. Meer bomen Het omhakken van de 10.000 bomen in de oorlogs jaren heeft één goede kant gehad, nl. dat ieder ge zien heeft, hoe lelijk een stad is zonder bomen, aldus de directeur van de Hout en de plantsoenen te Haarlem, de heer J. A. Dorresteyn. Reeds in 1911, het oprichtingsjaar van de Bond Heemschut, hadden de bomen de aandacht van Heemschut o.m. in Gaasterland, Assen, Ridderkerk, Heerlen, Zaandam, Gouda en Haarlem. Dat de hui dige directeur met volle medewerking van het col lege van B. en W. de aanplant van bomen krachtig bevordert, verdient dan ook aandacht en hulde! In dat opzicht mogen Amsterdam en Walcheren eveneens met ere vermeld worden. Trottoirs te Geervliet De Bond Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen het besluit van de Gemeenteraad van Geervliet (Z.H.) om alle particuliere stoepen van huizen in de bebouwde kom te doen vervangen door één doorlopend trottoir. De Staatssecretaris van O. K. en W. heeft zich thans, gehoord de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, tot Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland gewend en dier aandacht voor deze aangelegenheid gevraagd, met de wens om ter wille van het bestaande dorpsbeeld de stoe pen niet te doen vervangen door een doorlopend trottoir voorzien van basaltine tegels. ^nndbergen Het Gemeentebestuur van Zeist vroeg de Bond Heemschut advies inzake de bebouwing achter het patriciërshuis Zandbergen te Huis ter Heide. Met het advies eventueel te plaatsen bijgebouwen even wijdig aan de hoofdas, nl. de beukenlaan, te'plaat- sen konden B. en W. en, na toelichting ter plaatse, ook de nieuwe eigenaars zich verenigen. Reclame-verordening De Gemeente Amsterdam schijnt een verzachting van de reclame-verordening te overwegen. De Bond Heemschut heeft verzocht hierin gekend te mogen worden en haar van advies te mogen dienen. Behoud van molens Met voldoening zagen wij in de Rijksbegroting 1951 posten uitgetrokken voor het behoud van het complex molens van de Overwaard onder Kinder dijk en van de drie molens van de Driemanspolder gelegen tussen Voorburg en Zoetermeer. Doorbraak te Bolsward In Bolsward dreigde nog tijdens onze jaarvergade ring te Leeuwarden de demping van het haventje, later werd gesproken van overwulving. Bleef be staan het plan, om, ten behoeve van een verbinding tussen de oude en nieuwe stad een doorbraak te maken, waaraan het z.g. pand Kingma opgeof ferd moest worden. Onze provinciale commissie in Friesland oordeelde eenstemmig, dat het hier een fraai 18de eeuws pand betreft, dat in samenwerking met het aangrenzende grachtje, waaruit het pand oprijst, een waardevol stedebouwkundig beeld op levert. De onderbouw bestaat uit een 16de eeuws muurtje, waarvan het verdwijnen betreurd zou moeten worden. 93

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 7