114 5. Het gieten. 6. De klok wordt uit de vorm gehaald. 7. De nabewerking. Is dit geen pracht-reclame voor het Nederlandse product, als men weet dat in de torens van Montreal klokken hangen van allerlei nationaliteiten, zowel Engelse, Franse, Belgische en Amerikaanse? (Canada heeft zelf geen klokkengieterij). Willen wij dan nu iets vertellen over het mooie ambacht van de klokkengieter. HET GIETEN DER KLOKKEN Het geheim van de klokkengieter ligt in het juiste modeleren van de klok. Het maken van de lemen gietvormen is een zeer nauwkeurig werk, dat soms enige weken in beslag neemt. Nadat in verband met de gevraagde toon van de te vormen klok de nodige berekeningen zijn gemaakt, wordt het in- en uitwendig profiel van de klok ontworpen en op een plank van goed uitgewerkt hout getekend. Langs de inwendige vorm van de klok wordt dit profiel dan uitgezaagd en de al dus verkregen reep hout („ribbe") wordt bovenaan met enige ijzers aan een draaibare spil bevestigd. Deze spil wordt dan in het midden geplaatst van een rond stenen muurtje, waarin een stookgat is opengelaten. Op dit muurtje wordt thans langs de binnenzijde van de ribbe van stenen de zogenaamde kern opgebouwd. De ongelijkheden van de stenen worden met leem aangezuiverd en tenslotte wordt de gehele opper vlakte met slappe leem bestreken. Door het ronddraaien van de ribbe wordt het overtollige leem weggestreken en aldus het zuivere profiel, dat de klok van binnen moet hebben, verkregen. In de in het muurtje vrijgelaten opening wordt dan een turf vuurtje gestookt, waardoor de leem gelijkmatig wordt ge droogd. Op de gedroogde oppervlakte van de kern wordt een laagje vochtige as of papier aangebracht. De ribbe wordt van de spil afgenomen en thans volgens de te vormen klok uitgezaagd. Daarna wordt zij weer op de spil bevestigd, want in haar nieuwe vorm zal zij dienst doen bij het maken der „valse klok". Over de kern wordt namelijk een laag leem aangebracht, die, doordat zij wordt afgestreken met de thans op het uitwendige profiel afgezaagde ribbe precies de vorm krijgt, die later de klok zal hebben. Vooraf, uit was en teer ge- modeleerde ornamenten, sierranden etc. worden aange bracht. De gehele oppervlakte van de valse klok wordt dan met vet of talk ingesmeerd en daarover wordt aangebracht de z.g. mantel, die bestaat uit een met hennep en touw ver stevigde laag leem. Is het geheel klaar, dan wordt weer een turfvuur in de vorm gestookt. De ornamenten smelten, en laten hun afdruk aan de binnenkant van de mantel achter. Wanneer het geheel hard gebakken is, wordt de mantel, die door de (intussen gesmolten) vetlaag van de valse klok gescheiden is gebleven, met kettingen omhoog gehesen. De valse klok die nu weer bloot komt, wordt voorzichtig stuk geslagen en van de kern afgenomen. De mantel laat men thans over de kern zakken en op de plaats, waar eerst de valse klok heeft gezeten, is nu een ruimte ontstaan, precies gelijk aan de vorm, die de klok moet hebben. Op dit geheel wordt nog de kroon geplaatst, welke eerst uit was en teer wordt geboetseerd en met leem omkleed in een oven geplaatst, waardoor de was smelt en de vorm van de kroon in de gebakken leem achterblijft. De giet vorm van de kroon wordt daarna met leem op de mantel bevestigd. Bovenin de mantel worden enige gaten voor het gieten en voor het ontwijken van gassen opengelaten. De ge zamenlijk te gieten klokken worden dan in de gietkuil ge plaatst, welke daarna met lagen aarde en stenen verder wordt opgevuld. In de aan de gietkuil grenzende oven wordt de klokkenspijs (een alliage van 80% koper en 20% tin) tot 1.Q000 verhit, het vloeibare metaal wordt onderzocht en van eventuele ongerechtigheden gezuiverd en daarna door daar toe aangelegde goten naar de gietvorm geleid, waar het door het gietgat in de ledige ruimte tussen de kern en mantel loopt en aldus de klok vormt. Na de afkoeling worden de verkoolde lemen mantels en de steenhard geworden kernen verwijderd en de klok aan een oppervlakkige schoonmaak onderworpen, waarna de eerste keuring kan plaatsvinden. Dit geschiedt vaak door de Nederl. Klokken- en Orgelraad, doch verplicht is deze keuring niet. Wel dient de koper die in aanmerking wenst te komen voor vergoeding voor zijn in de tweede wereldoorlog vernietigde oude klok de daarvoor nieuw gekochte klok over te leggen aan de Rijkscommissie voor klokken en klokkenspelen daar uitbetaling van de vergoeding afhankelijk is van zekere eisen, die deze commissie aan de nieuwe klokken stelt. Is de klok goedgekeurd voor verdere afwerking, dan wordt zij grondig gereinigd en zo nodig door uitslijpen met een amarilsteen -of andere wijze bijgestemd. Rest dan nog het aanbrengen van de klepel, en de klok, waardig product van een oud Nederlands ambacht, kan 'haar taak beginnen. Adv.1 Overgenomen met toestemming van de Vereniging Nederlands Fabrikaat"r

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 28