WARE SCHOONHEID LAAT ZICH DOOR DE MENIGTE NIET BENADEREN In de Toeristenkampioen van i September 1950 kan men aantreffen een in blijde stemming ge schreven artikel over een nieuw rijwielpad, dat onlangs is gereed gekomen en dat loopt van Leider dorp dwars door fraai polderland naar het gehucht Ofwegen bij Woubrugge. De niet genoemde schrij ver is verrukt van alle schoonheid, welke hij op zijn eenzame fietstocht ontdekte. Inderdaad, het land en het water, de groene weide met het zwart-bonte vee, de talrijke watermolens en de oude boeren hofsteden zijn er prachtig. Toch is hier m.i. weinig reden tot juichen en de kenner van dit typisch Hollands landschap doet dit ook stellig niet, want waar thans het zeer verzorgde rijwielpad loopt, was tot voor kort, althans op een gedeelte, een merk waardige strook wildernis, ingesloten door vlakke polders, welke strook grond de goed gekozen naam draagt van Ruigekade. Inderdaad ruig was 't daar, de hoge kade begroeid met tal van boomsoorten, aangevuld met riet en braamstruiken. Het bood in de barre winter een schuilplaats voor al het gedier te des velds, van hermelijn tot wilde eend. Weinig van deze schuilplaatsen komen helaas in het Hol landse polderland meer voor en dat is funest voor de levende natuur. Indien de aanleg van deze weg gewenst was zou tevoren het voordeel tegen het nadeel moeten worden afgewogen en wat dan het zwaarste zou wegen, diende te geschieden, doch geen sterveling heeft ooit om deze weg gevraagd. Het plan moet ontstaan zijn bij het zoeken naar een werkverschaffingsobject en men koos dit object, omdat het rijwielpad het polderland voor de toeris ten zou ontsluiten. Laat men toch bedenken, dat de ware schoonheid zich door de massa niet al te dicht laat benaderen. Zo ook hier, waar eens was de Ruigekade met ontoegankelijk bosschage (onmis baar voor de dierenwereld) is thans een recht glad pad, prachtig te befietsen, maar haar bijzondere schoonheid is verdwenen. En dan te bedenken, dat de toerist ook van de evenwijdig lopende provin ciale weg af kan genieten van het zeer fraaie polderlandschap. A. Bicker Caarten. NIEUWE LEDEN Buitengewone leden'. Mevr. M. S. L. van Sminia- van Limburg Stirum, Amsterdam - Mevr. A. J. M. C. Lenderink de Boer, Amsterdam - Fa. van Buuren Jilleba, Leiden - E. A. Veltman, Bussum - D. J. van Houten, Bergen N.H. - W. van Leeu wen, Leiden - M. J. C. van Schagen, Alkmaar - J. B. Visser's Bouwbedrijf, Heemstede - Restau rant Ter Merwe, Dordrecht - Frans Balendong, Haarlem - D. A. Hoogendijk, Amsterdam - Mevr. E. Brugmans-Beukema, Groningen - J. E. van der Pot, Rotterdam - Dr. J. H. F. Lütjens, Amsterdam - Jhr. J. A. G. Sandberg, Wassenaar - Mej. Dr. N. Bakker, Leiden - Mr. H. F. Aeyelts, Dordrecht - W. C. Hudig, Rotterdam - N.V. Aannemers bedrijf v/h Erven H. J. Jurriëns, Utrecht - Aan nemersbedrijf B. F. van Tienen, Nijmegen - Ro- bert May, Amsterdam - W. F. Dutilh, Rotterdam - A. Pierson, Baarn - Mevr. A. M. Nienhuys- Versteegh, Aerdenhout - Mr. W. A. B. van Sloterdijck, Alkmaar - Mevr. K. Verkerk-Loewer, Wageningen - Mej. Ch. Noë, 's-Gravenhage - A. E. Ebbinge, Assen - G. J. Reyers, 's-Graven- hage - L. J. Hannema, Harlingen - K. A. Citroen, Amsterdam - J. van Mastwijk, Amsterdam - Directeur Centrale lichtdrukinrichting, Amster dam - Hotel „Het Wapen van Harderbroek", Rhenen - Js. Zimmer Zonen, Amsterdam - Mr. H. Haga, 's-Gravenhage - Mr. J. J. Roeters van Lennep, Scheveningen Gewone ledenGemeentebestuur van Dreischor, (Z) - Gemeentebestuur van Nieuwolda - Horecaf, afd. Haarlem en Omstreken, Overveen - Rijks dienst voor de Monumentenzorg, 's-Gravenhage - Gemeentebestuur van Sloten (Fr.). 112 MUSEUM AMSTERDAM EN OMSTREKEN Op Zaterdag 25 November werd in het huis Joh. Vermeer straat 2 te Amsterdam door mr Arn J. d'Ailly, Burgemeester van Amsterdam, het museum van bovenvermelde naam geopend. Dit particuliere museum bevat de reeds befaamde verzameling Amstelodamiana van de heer W. J. R. Drees- mann. Geexposeerd zijn vele topografische schilderijen van Amsterdam en een keur van fraaie producten van oude kunst nijverheid van Amsterdamse makers dan wel met Amster damse voorstellingen. Het museum is op werkdagen, behalve des Maandagsoch tends, geopend. De rijke collectie tekeningen en prenten is na schriftelijke afspraak te bezichtigen. Hiermee is dan eindelijk weer eens in de hoofdstad een waar devolle collectie Amsterdamse historie in vaste opstelling in het openbaar te zien. Sinds de bestaande historische musea als tentoonstellingsruimten worden gebruikt was daaraan wel dringend behoefte. Juist in deze tijd, nu zoveel stadsschoon aan het verkeer, aan moderniseren, aan brand en andere rampen wordt ge offerd, is het zo goed wanneer door uitstekende afbeeldingen, schilderijen, tekeningen en prenten, getoond kan worden, hoe schoon de stad Amsterdam eens was en, met juiste waar dering voor haar culturele betekenis, nog zou kunnen zijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 26