Wat de dorpen aangaat, zou de heer Van der Vlis een eventuele demping van de Lits te Rottevalle betreuren. We hopen, dat het gemeentebestuur van Smallingerland aan dit deskundig oordeel aandacht zal wijden. Bijzondere opmerking verdient het oordeel van de heer Van der Vlis over de dempingen reeds tot stand gekomen te Stiens, Hallum en St. Anna- parochie. Daaruit blijkt hoe moeilijk het is om, vooral achteraf, tot een juist inzicht te komen. De spreker zei de vroegere toestand te Stiens niet te hebben gekend; de huidige vond hij echter niet onbevredigend. Het resultaat der demping te Hal lum daarentegen acht ook hij afschuwelijk. Met be trekking tot St. Annaparochie meent hij, dat de thans gedempte vaart door te veel bruggen toch reeds was ontsierd. We veroorloven ons hieromtrent het volgende te doen opmerken. De toestand in het dorp Stiens is ten minste toen wij er voor het laatst doorkwa men keurig netjes, daar mag geen kwaad van worden gezegd. Maar de heer Van der Vlis zal het met ons eens zijn, dat ze een volkomen saai en on belangrijk dorpsbeeld biedt, waar elk redelijk ver band tussen de breedte van de weg c.a. en de (reeds oude) bebouwing ontbreekt. Ook schijnt de dorps straat korter, onbelangrijker te zijn geworden dan toen ze nog door de vaart met de daarover liggende zeven bruggetjes een levendig aspect bood. Toen een waardig centrum van een welvarend statig landbouwdorp, thans een vrij onbetekenend buur tje. Misschien zou de heer Van der Vlis hier een teveel aan bruggen hebben gevonden, maar deze bruggen waren, naar onze herinnering, in tegen stelling met sommige van die te St. Annaparochie, van een behoorlijke vorm en niet een staalkaart van ten dele weinig fraaie bouwsels. Een teveel aan bruggen, die dan bovendien voor een deel van onbevredigende vormgeving zijn, kan o.i. nooit een motief voor demping opleveren. Zou daarmee de zaak beslist zijn, dan is b.v. het vonnis over de Zeugestraatgracht te Gouda met z'n vele en vaak lelijke bruggen geveld. Maar wie zou de Kromme Nieuwe Gracht en de Drift te Utrecht willen dempen, alleen omdat over deze grachten talrijke en lang niet altijd mooie bruggen liggen? In enkele gevallen, vooral in een dorp met voor tuintjes voor de huizen, zou men kunnen streven naar combinatie en in elk voorkomend geval, bij vervanging, naar een betere vorm der bruggen. Overigens bleek uit het persbericht, waarin de demping te St. Annaparochie werd aangekondigd, -dat men zich daar ter plaatse wel degelijk reken schap heeft gegeven, dat „veel dorpsschoon" op het verdwijnen stond. Men heeft dit offer echter ter wille van werkelijke of vermeende verkeers- en andere zakelijke belangen op de koop toe genomen (waarbij wel een voorname rol zal zijn gespeeld door de overweging, dat gemeente, waterschap en particulieren in de toekonist van het onderhoud van vaart, wallen en bruggen zouden zijn ont heven) Handen af Het is onjuist om op grond van het feit, dat hier en daar iets aan de entourage ontbreekt, hetwelk met enige goede wil gewoonlijk wel te verhelpen is, al is het dan niet op stel en sprong, tot dempen over te gaan. Zo staat het ook met verontreinigde wateren. De stedebouwkundige, in wiens uitbreidingsplan in dertijd de demping van de dorpshaven te Hallum was geïncorporeerd, vertelde ons, dat deze haven een „vuil gat" was. We hadden het gezien, we hebben er zelfs aan getwijfeld, of deze vervuiling niet werd bevorderd, in elk geval er werd practisch niet tegen opgetreden. Maar, zoals de Prov. Plan. Dienst in het geval Poppingawier te kennen gaf zou ook hier de remedie niet demping maar b v, doortrekking waarvoor mogelijkheid bestond zijn geweest. Dempen van ontluisterde wateren behoort tot de rubriek: wegwerpen van het kind met het badwater. Om nog even op de gevallen Stiens en Hallum terug te komen, de volgende herinnering. Toen we in het voorjaar 1945 bij de burgemeester van Fer- werderadeel pleitten voor het behoud van de haven te Hallum en daarbij wezen op het totaal onbe vredigende van het resultaat der demping te Stiens bleken we het over het laatste eens te zijn. Thans wordt (Ir. v. d. Vlis) de toestand te Stiens redelijk gevonden in tegenstelling met die te Hallum. Waar de appreciaties blijkbaar zo uiteenlopen, is dit te meer een reden om vast te houden aan de 109 Sloten. Woudsender Poort ernstig bedreigd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 23