oplossing zal wellicht gevaar opleveren voor de naaste omgeving van de wal; ik denk hier vooral aan de restanten van de vestinggracht en de over blijfselen van een deel van de vestingwerken, dat zich nog duidelijk, door beplanting, sloten e d in het landschap aftekent. Wil men hier een goede oplossing verkrijgen, dan zal men deze aangelegenheid groot moeten zien. Slechts dan zal het mogelijk zijn om een oplossing te vinden, die poort, wal en naaste omgeving, kort om het stadje, recht doet. Er zijn betrekkelijk weinig vestingen enigszins on gerept behouden gebleven. De gedachten gaan dan wellicht allereerst naar Naarden en Willemstad. Maar Sloten mag daarnaast zeker met ere worden genoemd. Het heeft weliswaar een bescheidener, maar daarnaast toch een geheel eigen karakter. Ik wil dan ook de hoop uitspreken, dat hier eerst een beslissing zal worden genomen, wanneer deze aangelegenheid aan een diepgaande studie zal zijn onderworpen en verschillende instanties in de ge legenheid zullen zijn gesteld om haar oordeel ken baar te maken. Ik denk dan natuurlijk aan de Bond Heemschut, maar niet minder aan de Stichting Menno van Goehoorn, die op dit gebied wel bij zonder deskundig mag worden geacht. Veel belangrijker, dan het dempen van een stukje dorpsvaart is n.m.m het bewaren van de schoon heid van de oude vesting Sloten. Sloten neemt in Friesland en ik mag wel zeggen in Nederland, een eigen plaats in. Moge hier een op lossing worden gevonden en de nodige gelden be schikbaar worden gesteld om de gaafheid van het stadje te bewaren. J. J. T als ma MOET HEEMSCHUT ZICH IN BEPAALDE GEVALLEN VAN CRITIEK ONTHOUDEN? De algemene vergadering van de Bond Heemschut heeft ditmaal wel heel sterk gestaan in het teken der dempingen, een onderwerp, dat de laatste tijd zozeer de aandacht van de Bond heeft gehad. De plaats van samenkomst, Leeuwarden, lokte daartoe als het ware uit. Niet, dat te Leeuwarden het dempingsgevaar momenteel bijzonder acuut is. En uit de voordracht van de Directeur van Gemeen tewerken, Ir van der Vlis, en bij de rondwandeling door de stad, is gebleken, hoe verstandig, deskundig en door begrip voor aesthetische en historische waarden gekenmerkt beleid, de stemmen, welke ook hier voor en na om demping van grachten hebben gevraagd, vrijwel tot zwijgen heeft ge bracht. Door enkele plaatselijke correcties van het grach tenstelsel en verfraaiing van het stadsbeeld door niet alleen ruime maar tevens aesthetisch verant woorde bruggen, in hun vormgeving aangepast aan het oude type van boogbruggen („pijpen"), is bereikt, dat de voorstanders van demping, die er nog altoos gevonden worden, voorlopig weinig kans zullen maken. Anders dan in de hoofdstad van Friesland is het echter in de provincie gesteld. In de kleinere steden en de aloude grietenijen (plattelandsgemeenten) is het weer niet van de lucht. En hierom was het goed gezien om juist in Friesland dit onderwerp aan de orde te stellen door de voordracht van de heer Van der Vlis. Het preludium konden we beluisteren in de huis houdelijke vergadering, waar de Burgemeester van Amersfoort in een vlotte speech er voor pleitte, dat Heemschut zich van critiek en actie zou onthouden in die gevallen, waar een werk ter hand wordt ge nomen door een gemeentebestuur, dat, geleid en voorgelicht door een deskundige dienst, behoorlijk voor zijn taak berekend kan worden geacht. In feite was het hier een oratio pro domo, uitgelokt door het stof, dat de voorgenomen gracht (beek) 107 Sloten (Fr.). De wallen die men wil afgraven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 21