Ton Koot OOK GIJ ALKMAAR? Heemschut heeft dikwijls bemoeienis 'gehad met Alkmaar Zo besloot al in 1911 de raad der ge meente op advies van onze bond geen muren aan het Waagplein voor reclamedoeleinden beschik baar te stellen. Zo werd op aanwijzing van Heem schut de ijzeren draaibrug vervangen door een houten wipbrug met ijzer versterkt. Zo werd in 1913 aangedrongen op behoud van de gracht in het Verdronken Oord. B. W. werden op hun verzoek geadviseerd inzake de bebouwing van een nieuwe straat, welke de verbinding zou vormen tussen het Waagplein en de gedempte Nieuwe sloot, enz. enz. De betrekkingen zijn dus oud en ten aanzien van het heemschutbelang gelukkig ook rijk aan successen. Geen wonder dan ook, dat Heemschut met zorg het verloop volgt van de plan nen welke ernstig dreigen in te grijpen in de schoon heid van de stad. Wat is er gaande Aangezien de veetransportauto's steeds langer en breder worden en de toegangswegen tot de markt op het wereldbekende Waagplein nauw zijn, en dus de bochten niet meer kunnen nemen, heeft de di recteur van het marktwezen aan B. W na lang beraad, voorgesteld over te gaan tot demping van het water langs het Waagplein, nl. van de Voordam en de Kaarsemakersgracht, en op het gedempte stuk een brede verkeersweg aan te leggen. B. W. zich bewust van de schoonheid van hun stad, hebben hiertoe niet zonder meer willen overgaan en besloten een commissie in te stellen, die het vraagstuk in studie wilde nemen. Bij de installatie van deze commissie wees de Burgemeester er terecht op, dat Alkmaar een stad is met grote rijkdom aan ar chitectonisch schoon. Een klei nood dat voor het nageslacht be waard moet worden. Maar de stad is geen openluchtmuseum. Hij noemde haar een levende stad met een zeldzaam gave Hollandse atmosfeer. Het combineren van het aesthetische en economische noemde de Burgemeester een van de belangrijkste opgaven van de mens van Europa in deze tijd. Veel wordt-gesloopt en weggeworpen. Het is van groot belang niet alleen te zien naar de economische behoeften De mens wordt niet alleen gevoed door brood, maar heeft ook culturele goederen van node, aldus de Burge meester De commissie, welke door de Burgemeester voorge zeten werd, kwam in meerderheid tot het advies, de kaaspakhuizen aan de Houttil no 1 en 3 te slopen, waardoor demping van het water niet no dig zal zijn, de Dijkbrug zou verbreed kunnen worden. Hiermee zou èn een betere toegang tot de markt zijn verkregen èn het Waagplein vergroot worden. Twee lang gekoesterde wensen zouden hierdoor vervuld worden. Een advies, waarvoor men waardering kan hebben, maar dat toch nog twijfel Iaat bestaan Immers hieraan zal een machtig en indrukwekkend pak- huizencomplex ten offer vallen. Verplaatsing van de markt, hetgeen een oplossing zou zijn, werd door de commissie in meerderheid verworpen, vooral op grond van de ondervinding opgedaan in Den Bosch Bij ons rijst een geheel andere vraag, welke blijkens het ons toegezonden commissierapport niet in het geding is gekomen, maar welke toch wezenlijk is voor het vraagstuk. Wezenlijk, waarlijk niet alleen voor Alkmaar, maar voor geheel Nederland, waar men deze kernen ook terecht levend wil hou den Die vraag luidt: 103 Alkmaar. Voordam en Kaarsemakersgracht zouden een brede verkeersweg moeten worden! Foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 17