V/A Y////////& inrmxr iXi-H-1" -Ofr reeds de huidige deel aangebouwd is valt niet met zekerheid te zeggen. De plattegrond van het ge bouw geeft ons echter de zekerheid dat er meer woonruimte moet zijn geweest dan het voorhuis thans biedt. Het woonhuis bevat twee zalen, de grootste meet 8.50 X 5 m, de kleinste 5.50 X 5 m. Deze vertrekken worden gescheiden door een korte gang waarin zich, behalve een ingang, ook een trap naar de zolder bevindt. Teneinde tegemoet te ko men aan de eisen van de bewoners heeft de archi tect het grootste vertrek in tweeen gedeeld, tot keu ken en woonkamer. Het eigenaardige doet zich nu voor dat de betrekkelijk kleine keuken een in ver houding grote schouw bevat. Deze schouw was dus destijds bestemd voor de verwarming van de grote zaal, de bouw ervan doet veel denken aan. de schouwen welke in de gerestaureerde Doesburger Waag voorkomen. Het andere vertrek bevat een 18de eeuwse schouw met tegels bekleed en voorzien van een haardplaat die in het midden van de 17de eeuw kan worden gedateerd, volgens overlevering heeft deze sterk versleten plaat, met voorstelling van vrouwe Justitia, steeds bij het huis behoord. In de kleine zaal geeft een laag deurtje (1.30 m) toegang tot de kelder. Van de 7.50 m lange kelder, die oorspronkelijk bij het huis behoorde, werd in 1929 ongeveer vijf meter wegens bouwvalligheid afgebroken. De middelen lieten niet toe dat de kelder in zijn oor spronkelijke staat werd terugge bracht. In het afgebroken gedeelte van de kelder zouden aanwijzin gen voor een onderaardse gang zijn geweest. Het voorhuis bevat één voordeur en drie deuren die toegang tot de deel geven. Twee van die deuren bevinden zich in de grote zaal en één in de gang. De middelste van deze drie deuren bleek vroeger een venster te zijn geweest als zodanig is het nu weer in gebruik. De hoge ouderdom van de twee deuren in de grote zaal versterken onze mening dat de deel later is bij gebouwd. De zolderverdieping, vóór de restauratie slechts als zol der in gebruik, bevat thans een kamer aan de oostelijke zijde. Jammer dat de prachtige oostelijke gevel van het gebouw door de aan wezigheid van een schuur, om streeks 1850 gebouwd, niet tot zijn recht komt, deze gevel zag eertijds uit op het dorp. Vermelden wij nog enige merkwaardige onderde len. Eerst de kruisvensters. Deze waren verdwenen en de latere ramen door oorlogsgeweld vernield. Er was echter één dichtgemetseld houten kruis kozijn, dat, leeg gemaakt, als model kon dienen voor de vernieuwde kruisvensters. De buitendeur moest vernieuwd worden, hetgeen gebeurde met onder- en bovendeur. In de boven deur was een kijkraampje gewenst. Dit werd afge sloten met een gesmeed korfje met als sieraad de Wassenaar uit het wapen Sloet. In de top van de oostelijke gevel waren, hoewel gehavend en dichtgestopt, de oude duivengaten met aanvliegsteentjes; welke zijn hersteld, huisves ting aan de duiven biedende op een deel van de vliering. Tenslotte zij nog vermeld dat in de wei landen welke Boekeloo omgeven sporen zijn aan te wijzen van een voormalige gracht. Wij moeten dankbaar zijn, dat het gelukt is één van de spaarzaam voorkomende 17de eeuwse hui zen op het platteland te behouden. Boekeloo is een gebouw, dat ten volle waard is bezocht te worden. De gastvrije eigenaars, de familie Van den Broek, zullen de vreemdeling het huis gaarne laten zien. 102 OC77Z& cc-me 3DXi±h- ~^TUr Tn-rlTh-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 16