hoekhui beslaat. Aanvankelijk was dit gebouw in gebruik alsjaoterhal, later in de oorlog als centrale keuken en de laatste tijd als dassenfabriek. Maar op een goede dag in December 1949 brak er brand uit, waardoor het gehele interieur uitbrandde. Voorlopig staat deze „stadslelijkerd" nu te wach ten op de dingen die komen zullen. Zal het geval hersteld worden, en dan misschien „nog vele jaren meegaan" Of zal het verdwijnen De meningen hierover schijnen verdeeld. Hier ligt nu een goede kans om de Heemschut-gedachte te verwerkelijken. Indien deze erfenis van de vorige eeuw opgeruimd wordt is Zwolle een karakteristiek plein rijker. Weg met de rommel! Zwolle bezit veel hoekjes en straten waar met enige belangstelling en matige kosten bijzondere schoon heid te voorschijn getoverd kan worden. Een ervan is de Buitenkant. Langs de oude stadsgracht staat een vrijwel ononderbroken rij van oude huizen, waarvan de eerste verdieping uit- gekraagd is op houten consoles. Dit geeft aan deze straatwand een typisch aspect, dat men elders in ons land tevergeefs zal zoeken. Verleden jaar is er in de Gemeen teraad een voorstel ingediend, het geheel in tekening te laten bren gen en restauratie te overwegen. Het schijnt, dat men er niet op ingegaan is. Toch is het dringend nodig dat hier wat gebeurt, want enkele huizen verkeren in slechte staat. In een der Zwolse bladen werd enkele jaren geleden het praktische voorstel gedaan deze buurt „door een fijnschilder (sic!) te laten vereeuwigen, de gevel stenen er uit te halen en dan de hele zaak op te ruimen". (Moord is dus geoorloofd, mits men van het slachtoffer een foto en een haarlokje bewaart). Men vond het een schande voor een stad als Zwolle dat deze oude rommel maar bleef voortbestaan en men vroeg zich af wat een vreemdeling daar nu wel van moest denken. Als deze vreem deling net van Amersfoort komt zal hij zeggen dat het een schande is dat de Buitenkant zo maar blijft voortbestaan zonder geres taureerd te worden. Hij zou mis schien pogen de nette Zwolse bur gerij te leren, dat er met „oude rommel" nog wel eens wat te beginnen is. Het ware te wensen dat in Zwolle de ogen open gingen, en men zag, dat men op meer dan onver antwoordelijke wijze met zijn stad is omgesprongen. Een stad, die om zijn bijzondere karakter een bete re behandeling ten volle verdient. 98 Z-WOLLÊ CjRoTB markt Zó zou het hoekhuis op de Grote Markt er uitzien als de reclameborden zouden verwijderd worden (zie tekening blz. 97). Mededeling Een onzer leden bericht ons, gaarne bereid te zijn een aan tal exemplaren van het orgaan Heemschut van 1941 af aan belangstellenden af te staan. De jaargangen zijn niet geheel compleet in verband met oorlogsschade. Gegadigden gelie ven zich bij het secretariaat te melden. Wie het eerst komt heeft ze. Rectificatie Op de ledenlijst van October 1950 is een drukfout blijven staan. Het telefoonnummer van het secretariaat staat ver meld als 40485. Dit moet zijn 40481. De leden worden verzocht zelf deze verbetering aan te brengen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 12