ri jrt- iiti bak- en natuursteen van het Mu seum. Sinds de oorlog is de slagerij opgeheven. De afschuwelijke witte pui is echter gebleven. Het zal wel moeilijk zijn, de gevel weer in zijn oude staat terug te krijgen, zo'n schreeuwend wit ge val wordt in het algemeen nogal mooi gevonden; 't is zo groot steeds Het ergerlijke van de zaak is echter, dat zoiets in de huidige tijd nog gebouwd kan worden, alsof er geen welstandstoezicht bestond. Indien reclame schoon was zou Zwolle tot de schoonste steden van Nederland behoren. Het is werkelijk verbazend hoe men de fraaie doorkijkjes in de stad heeft weten te vinden voor het aanbren gen van de bekende lelijke platen. Wanneer men door de Lutteke- straat langs de Grote- of St. Mi- chaëlskerk de Grote Markt op komt zou men een van de mooiste plekjes in Nederland kunnen aan treffen, indien de reclameplaten niet alles grondig bedierven. Wel het ergst zijn de schreeuwende borden, die sinds vele jaren de zij gevel van een mooi oud huis on zichtbaar maken. Ford, Philips, Blue Band en vele Zwolse firma's zijn hier op luidruchtige wijze vertegenwoordigd. Het is op alle punten van de stad even erg. De Consistoriekamer van de Kerk, een oude veelhoekige aanbouw, uit de 18e eeuw, wordt in zijn soberheid sterk gestoord door een metershoog aanplakbord. Dit bord is op zichzelf al lelijk, maar de plaatsing is rondweg lomp. Wie door de aloude Sassenpoort de stad binnen komt (het is misschien de monumentaalste middel eeuwse poort in ons land) kan zich erover verbazen, dat men het niet genoeg gevonden heeft een mooi oud huis van een smakeloze winkelpui te voorzien, maar dat het ook nog met bonte reclames behangen moest worden. De oude poort komt op deze wijze uit als een robijn in blik gevat. Het Karei V huis, dat eigendom is van de Vereni ging Hendrick de Keijser en nodig gerestaureerd moet worden (moge de vereniging er spoedig toe overgaanmag zich verheugen over een met geel, zwart en paars bekladde buurman. Men denke niet, dat ieder in Zwolle met de be- ÉtROXl f«wr staande toestand tevreden is. Er is al verschillende malen over geklaagd, maar ondertussen gebeurt er NIETS. Tenzij men het gedeeltelijk verwijderen van een bakkersreclame voor een oude gevelsteen reeds als afdoende wil beschouwen. (Grote Markt) Niet alleen van reclame heeft Zwolle te lijden, ook op andere wijze is de schoonheid van de stad aan gerand. De Nieuwe Markt is een alleraardigst pleintje, dat rondom afgesloten wordt door oude huizen, waar onder verschillende klok- en trapgevels, verder het middeleeuwse complex van de Betlehemkerk met een gedeelte van het oude klooster, en tenslotte een gedeelte van het postkantoor. Sinds het einde van de i ge eeuw kan een liefhebber van oud stede- schoon het pleintje niet meer in zijn geheel bekij ken.-Want waar men ook staat, altijd wordt het uitzicht benomen door een afschuwelijk bouwsel dat het gehele middenterrein van de Nieuwe Markt 97 ZWOlle VANU\T DE' listtek e piraat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 11