niet weinige van zeer ernstige aard. De tekening van het Museum van Zwolle, die U hiernaast ziet, geeft de oude toestand weer. U ziet hier het uit de 14e eeuw stammende ge bouw, dat in de 18e eeuw tot een fraai patriciërshuis omgevormd werd, en tegenwoordig als museum dienst doet. (Geschiedkundig Overijssels Museum) Het Museum staat er niet als een witte raaf tussen veel lelijke bouw werken. Neen, het staat er tussen een flinke rij huizen, die stuk voor stuk gezien mogen worden; goed van verhoudingen, met mooie dak lijsten, enz. Maar helaasdeze schone har monie, die steeds zeldzamer is ge worden in onze oude steden, is door één ding wreed verstoord. Een paar laar voor de oorlog werd het pand kan het met weinig middelen weer uit zijn desolate toestand opgeheven worden. Daartoe is het volgende nodig: i° De gemeente Hattem dient er met zorg op toe te zien, dat de nieuwe woningen die hier in de toe komst gebouwd zullen worden aesthetisch verant woord zijn, en door steensoort, pannen en bovenal verhoudingen in het stadsbeeld passen. 2° De gemeente dient er iets op te vinden, dat het geregeld witten van de huizen niet wordt nagelaten. De vele witte huizen zijn namelijk typisch voor Hattem. Deze verlenen aan het Veluwe-stadje een bijzonder karakter. De laatste tijd wordt het witten van de huizen echter steeds meer verwaarloosd, ook op het Tinneplein. De grauwe pleistermuren doen Hattem onnodig veel van zijn aantrekkelijk heid verliezen. Zo ergens dan is het toch hier mo gelijk met zeer goedkope en eenvoudige middelen daar verandering in te brengen (desnoods door middel van een speciale Welstandsverordening?) Bovendien zou men door witkalk verbetering kun nen aanbrengen in de mooie oude straten, waar de harmonie wordt verbroken door een levenloze gevel van machinale baksteen. Wanneer de grauwe bak- steenkleur vervangen werd door wit, zou dat in veel gevallen zonder twijfel een vooruitgang be tekenen van de straatwand als geheel. Dit geldt natuurlijk alléén machinale baksteen. Dit is slechts een enkel voorbeeld van de vele kleine zaken welke in Hattem de harmonie van het stads beeld verstoren. Ook Zwolle kent vele zulke ontsieringen, waarbij rechts naast het Museum door een slager aange kocht, die ten behoeve van zijn slagerij aan het verbouwen sloeg. Op de bovenverdieping werden twee ramen vervangen door één grote moderne erker die onwennig naar buiten steekt Het ergste was echter de benedenverdieping er aan toedaar kwam een groot winkelraam, dat links en rechts geflankeerd werd door witte geglazuurde stenen, die brutaal concurreren met de prachtige oude 96 mset/M ZWOU-E - Het museum op de Melkmarkt, met het pand ernaast na de verbouwing (zie tekening hierboven).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 10