na, als gekozen Hens- of vertrouwensmannen, de Hensbeker. Bij zo'n oude traditie en in zo'n prachtig gelegen dorp als het 17de eeuwse Midden-Beemster ver wacht men ook besef voor traditionele schoonheid. Het was daarom ontgoochelend te vernemen, dat het Waterschapsbestuur, als eigenaar van de weg in de Midden-Beemster, besloten had, deze klinker bestrating te doen bedekken met een 6 cm dik be tonnen dek en de uitvoering heeft aangevangen. De fraaie tekening en kleur van het wegdek wordt daarmee ongedaan gemaakt, de schaal van het dorpje uit zijn verband gerukt. Met klem heeft de Bond Heemschut aangedrongen aan de uitvoering geen verder gevolg te geven, hoewel de Provincie reeds toestemming had verleend. Hoe jammer, dat in zovele gevallen alleen maar technische inzichten in overweging worden genomen en de aesthetische buiten geding blijven! Mogen de provinciale ver ordeningen weldra zodanig gewijzigd worden, dat het mogelijk is op overwegingen van aesthetische aard een onverantwoord plan af te keuren. Bovengrondse geleidingen Het aspect van talrijke landelijke wegen en dorpen wordt zeer geschaad door aan één of zelfs aan beide zijden van de wegen en straten geplaatste bokpalen, voorzien van laagspanningsgeleidingen en telefoondraden. Het rustige beeld dat het land schap of het dorp zou kunnen bieden, wordt hier door op hinderlijke wijze verstoord. Deze wijze van stroomvoorziening vindt nog steeds uitbreiding en was het bestuur van de Bond Heem schut aanleiding, zich tot de Gedeputeerde Staten in de provinciën te wenden met het verzoek hier mee niet door te gaan en te willen bevorderen nieuwe en bestaande geleidingen door onder grondse te vervangen. Voor zover het de telefoon geleidingen betrof heeft het bestuur zich eveneens tot het Hoofdbestuur van de P.T.T. gewend. Verkeersverbetenng bij Hoogmade Tussen Leiderdorp en Woubrugge, aan de Provin ciale weg ligt het landelijke dorp Hoogmade. De weg bij en in het dorp is smal, maakt een scherpe bocht en gaat over een verouderde, smalle houten ophaalbrug, die overigens een bijzonder aardig element vormt in dit fraaie gedeelte van Hoog made. Een betere verkeersoplossing is wenselijk, waartoe de Provinciale Waterstaat ten Zuiden van Hoogmade een geheel nieuw weggedeelte heeft ontworpen. Een der mooiste boerderijen uit de streek, daterend uit het begin van de 17de eeuw, wordt dan van zijn land afgesneden en komt zeer ongunstig te liggen. Aan de Juffrouws we tering liggen voorts enkele boerderijen, welke slechts te voet langs een dijk dan wel per boot bereikt kunnen worden. Het pol derbestuur en enkele boeren hebben nu aan Gede puteerde Staten voorgesteld de vaart te dempen en een betere verbinding met de boerderijen te voor zien. Demping van deze bijzondere vaart, die een typisch stempel drukt op het prachtige Zuidhol landse polderland, zou ontegenzeglijk een groot landschappelijk verlies zijn. De vaart is breed en heeft in het midden een smalle landtong, vermoe delijk een middeleeuwse weg, welke liep van het kasteel Poelgeest te Koudekerk naar de kerk van Hoogmade. De smalle landtong is begroeid met enig laaghout en o.m. handekenskruid, een zeld zaam voorkomende plant. Alleen uit dezen hoofde zou dempen al een verlies betekenen. De Bond Heemschut heeft er bij Gedeputeerde Staten op aangedrongen de bezwaren van beide plannen ernstig te willen overwegen en gevraagd of niet een redelijke verkeersoplossing, die boven dien goedkoper is, ware te vinden met enkele amoveringen en daarmee verbonden nieuwbouw. Verdwijnende stoepen De gemeenteraad van Geervliet nam in begin Juli het betreurenswaardige besluit om alle particu liere stoepen van de huizen in de bebouwde kom der gemeente te doen vervangen door een door lopend gemeentelijk trottoir. Het fraaie karakter van de kleine kom van Geervliet wordt daardoor wel bar geschonden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland getroosten zich bijzonder veel moeite om de onlangs afgedamde Brielse Maas als recre atieoord te ontsluiten. Dit moge wel een reden zijn om ook te waken tegen ontsiering van de oude stadjes rond de Brielse Maas. De oude kommen van Brielle, Geervliet, Heenvliet, Zwartewaal en Nieuwe Sluis bieden uit een oogpunt van schoon heid zoveel aantrekkelijks, dat zij ten volle waard zijn behouden te blijven. Daarop is bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland aangedrongen, met in het bijzonder het verzoek, maatregelen te treffen om uitvoering van het raadsbesluit van Geervliet te voorkomen. Gevaar voor het Secretarishuisje te Amersfoort Een juweel in de prachtige gordel van Muurhuizen in Amersfoort was, naast de Dieventoren, het renaissance huis, dat bekend is als het Secretaris huisje. Was, want sedert enige jaren is het aan ver-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 8