TOM KOOT OP HEEMWACHT Leeuwarden Dat ook onze 39ste jaarvergadering, ditmaal ge houden in de Friese hoofdstad zo'n succes is ge worden, danken wij in de eerste plaats onze Leeuwarder vrienden. Rustig, deskundig en daarbij hartelijk, hielpen zij deze Heemschutdag tot een goede te maken. Kennelijk hadden zij allen er plezier in. Ir Van der Vlis gaf een bondig en helder inzicht in de ontwikkeling van Leeuwarden met het accent op de loop van het water, de dempingen en het behoud der stadswateren. Hij had ook op ons verzoek de moeite genomen de provincie in te gaan en de dempingen elders te gaan zien. Zijn rede zal in een der volgende nummers van ons orgaan wor den opgenomen. Kennelijk ook had de Commis saris der Koningin er plezier in, die van zijn er kentelijkheid voor Heemschut's komst getuigde en diens krachtige waakzaamheid prees. Niet minder hadden Burgemeester en Wethouders er plezier in. Beseffend hoeveel er in het verleden geschonden was in Leeuwarden ontving het gehele College ons met gerechtvaardigde trots in het gerestaureerde raadhuis en stelde het er prijs op te kunnen ge tuigen, dat het reeds vele jaren geen adressen van de Bond Heemschut had ontvangenIn die vreug de delen wij gaarne met het gemeentebestuur. Onze dank gaat ook uit naar de heren Mr Men- sonides, J. Zuidema en A. P. Oosterhof, die on vermoeibaar toelichting verstrekten op de wande ling door oud-Leeuwarden, en naar Dr Wassen- bergh die in zijn Friesch Museum de moeite had genomen een kleine expositie te maken van pren ten en tekeningen betreffende dempingen in Friesland. Deze zeer gewaardeerde samenwerking heeft ons, die uit verschillende delen des lands kwamen, wel het gevoel gegeven, dat wij welkome gasten waren in Friesland en dat is een zeer prettig gevoel. Meer Heemschutters Het onbevredigende getal buitengewone leden (dat zijn de particulieren die zich bij de Bond Heemschut kunnen aansluiten) is reden geweest tot het verzenden van een circulaire aan alle bui tengewone leden. Deze circulaire is het resultaat van een onderzoek door ons lid de heer P. M. Adriaanse ingesteld naar het aantal en de spreiding van onze buitengewone leden. De circulaire is zeer overtuigend voor de noodzakelijkheid, het aantal leden in verschillende plaatsen uit te breiden. Dat in Den Helder en Venlo geen enkele particulier lid is van de Bond Heemschut, dat de gehele pro vincie Drenthe slechts 7 en Limburg slechts 8 buitengewone leden heeft, is behalve verrassend ook beschamend. Natuurlijk zijn er velen, die sympathiseren met doel en streven van de Bond, natuurlijk zijn daaronder ook velen, die bereid zijn 7.50 per jaar bij te dragen om op die wijze aan deel te hebben in het waken voor de schoonheid van Nederland. Taak is, die velen attent te maken op welke wijze zij dat kunnen. Die taak, aldus de heer Adriaanse, ligt in de eerste plaats bij de bui tengewone leden, die uit hoofde van hun lidmaat schap blijk geven van een actieve gezindheid. Het voorlopige resultaat van de circulaire is, dat inderdaad verschillende leden aan het werk zijn gegaan. De eerste vruchten van deze oogst zijn reeds binnen. Naar ons bleek worden hierbij drie methoden gevolgd. Een groep bgw. leden werft direct leden, een tweede groep vraagt onze circu laires aan en verzendt die aan candidaatleden met een eigen aanbeveling, een derde groep geeft ons een zorgvuldig samengestelde adressenlijst, zodat van ons bureau uit getracht kan worden hen voor het lidmaatschap te interesseren. De eerste groep (zij dus die zelf werven) bereikte de beste resultaten. De actie is nog in volle gang. U kunt nog meedoen. U weet, dat het streven is, bij het 40-jarig bestaan van de Bond Heemschut op 2 Februari 1951, naast de ongeveer 200 gemeen ten en verenigingen welke bij ons aangesloten zijn, het aantal buitengewone leden te hebben opge voerd van 700 tot 1000. Dit is toch waarlijk niet te hoog gegrepen, maar het is, met onze huidige mid delen, alleen te bereiken met Uw hulp. Doet U mee? Weg weg Bij het Waterschapsbestuur van de Beemster be staat een oud gebruik. Bij verkiezing van nieuwe bestuursleden leggen deze niet een eed af, maar beloven zij, alles te zullen doen ter bevordering van de groei en bloei van de Beemster en ledigen daar- 77

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 7