tot de betreffende subcommissie Stad en Dorp. In de provincies, waar dit niet het geval is, werd de subcommissie Stad en Dorp verzocht uit haar midden een lid aan te wijzen bereid om de belan gen op landschappelijk gebied in het bijzonder te behartigen en het lidmaatschap der Commissie W.I.L. op zich te willen nemen. Aldus kon in een gezamenlijk schrijven der commis sie W.I.L. en Stad en Dorp aan het Hoofdbestuur van de Bond Heemschut een voorstel worden inge diend hetgeen naar wij mogen verwachten gunstig ontvangen zal worden. De overkoepeling, welke in het vorig jaarverslag zo uitvoerig besproken werd, heeft inmiddels in Noord-Brabant reeds dit jaar zijn beslag gekregen. De voorzitter en secretaris onzer Commissie waren op 10 Maart j.1. aanwezig bij de installatie van de ,,Raad van Overleg" in Noord-Brabant en wel te 's-Hertogenbosch in het Provinciehuis. Het is waarschijnlijk te achten, dat het voorbeeld alhier gesteld in andere provincies op analoge wijze nagevolgd zal worden. Het aantal bijzondere gevallen, da\ door onze commis sies behandeld wordt, neemt gestadig toe. In nau we samenwerking met het Hoofdbestuur van de Bond Heemschut, met de Commissie W.I.L. en met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd in vele gevallen een gunstige oplossing verkregen. Wij menen hier te kunnen volstaan met te ver melden dat deze o.a. betreffen een groot aantal voorgenomen dempingen van stadsgrachten en voorts demping van wateren, tengevolge waarvan schade aan landschappelijk schoon zoude worden toegebracht. Vestigingen van industrieën vragen veelvuldig de aandacht onzer commissies. Onze commissie gaf in enkele gevallen de stoot tot het tot stand komen van restauratiewerkzaamhe den van bouwwerken (o.a. molens). Wat betreft de inventarisatie van stedebouwkun- dige interessante complexen, architectonische mo numenten etc. werden dit jaar vooral vorderingen gemaakt in de Provincie Limburg. Het is te ver wachten, dat onze inventarisatie-werkzaamheden een bijdrage zullen leveren bij het tot stand komen van de Lijst van Monumenten van Geschiedenis en Kunst, welker publicatie door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te gelegener tijd zal plaats vinden. Na beëindiging der inventarisatie zullen de sub commissies zich weer geheel kunnen concentreren op de oorspronkelijke taak: de bescherming der stedebouwkundige complexen en architectonische monumenten. F. H. WARNAARS Secretaris van de Commissie Stad en Dorp VERSLAG VAN DE COMMISSIE „HEEMSCHUT EN DE JEUGD" SEPTEMBER 1949 TOT SEPTEMBER 1950 Ook in het afgelopen jaar heeft de Commissie „Heemschut en de Jeugd" getracht de versprei ding van de heemschutgedachte onder de jeugd zover in haar vermogen lag, te bevorderen. De verschillende aspecten dezer doelstelling wer den in de commissie-vergaderingen danook regel matig besproken. Het accent kwam voornamelijk te vallen op de vraag, op welke wijze meer contact verkregen kan worden met het onderwijs en de jeugdbeweging en wat de commissie zou kunnen doen om de jeugd meer actief te betrekken bij de heemschut. Talrijke voorstellen van commissie leden werden uitvoerig besproken, al kan hier niet verheeld worden, dat verschillende plannen bij nadere beschouwing uit organisatorisch en vooral ook uit financieel oogpunt boven de macht onzer commissie gingen. Voor de instelling van een jaarlijkse heemschut dag, tijdens welke in de scholen en de jeugdbewe ging aandacht gevraagd zou worden voor de be tekenis van heemschut in de huidige omstandig heden (toeneming van onze bevolking, verminde ring van de recreatie-gebieden, dringender nood zaak van bescherming van hetgeen ons land aan schoonheid op gebied van landschap en natuur, van volkskunde en monumentenbezit, enz.), bleek helaas weinig belangstelling te bestaan. Op het verzoek om adhaesie-betuigirigen kwam 89

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 19