besturen een schrijven gericht, waarin op het ne men van nieuwe maatregelen o.m. tegen het euvel der z.g. paalreclames werd aangedrongen. Uit de antwoorden mocht blijken, dat deze nieuwe vorm van reclame, welke zelfs in verschillende gevallen door de gemeentelijke overheid wordt gepropa geerd, de aandacht heeft en binnen de perken der redelijkheid zal worden gehouden. De Bond is voor nemens in dit opzicht zeer diligent te blijven, en elke ontsierende reclame met kracht te bestrijden. Diversen De bevoegde instanties konden gewaarschuwd worden tegen de methoden van buitenlanders om° in Nederland de kostbare granietbestrating op te kopen en te vervangen door goedkoper en minder duurzame materialen. In vrijwel alle gevallen is dit een aantasting van het fraaie aspect van de be staande wegen. Tegen de aanleg van een hoogspanningsleiding, geprojecteerd langs het traject Utrecht-Zeist- Veenendaal, dat door bossen van Zeister buitens zou lopen, waarbij een strook van 40 m breedte kaal gehakt moest worden, is geprotesteerd. Met dit protest werd rekening gehouden. Tegen de -opheffing van de trambaan te Bergen NH en de vervanging van deze baan door een snelweg kon met overstelpend materiaal gepro testeerd worden. Aan de Provinciale besturen ging een schrijven uit met het verzoek te willen bevorderen, dat de laag- spanningsleidingen ondergronds worden gelegd. De tussenkomst van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingeroepen bij het liquideren van het Museum Amstelkring te Am sterdam en na de publicatie, dat dit gebouw als tehuis zal worden ingericht. Een zeer bijzonder interieur dreigt dan verloren te gaan. Dit was een greep uit ons werk van het achter ons liggende jaar. Fraaie aspecten van landschaps- en cultuurschoon worden begrijpelijkerwijs bij onze dichte bevol kingsaanwas en beperkte ruimte bij voortduring door eenzijdig technische beslissingen, door kort zichtigheid of beperkte aesthetische ontwikkeling, bewust of onbewust, geschonden. De enkeling staat hiertegenover veelal machteloos. De bundeling van enkelingen, bijgestaan door des kundigen op velerlei gebied met liefde bezield voor de schoonheid van hun land, zoals men die aantreft in de Bond Heemschut, vermag weliswaar ook niet alles, maar is toch in staat meermalen tast bare resultaten te behalen en schijnbaar verloren zaken nog tot een bevredigend eind te brengen. Uitstekend is daarbij de verhouding tot het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in het bijzonder met de afd. Oudheidkunde en Natuurbescherming, niet minder met de Rijks diensten voor de Monumentenzorg en die voor het Nationale Plan. Nauwe samenwerking is er met de Provinciale besturen en de Provinciale Planolo gische Diensten. Bij alle voorkomende gevallen wordt samengewerkt met bevriende organisaties, zoals de Contactcommissie voor Natuur en Land schapsbescherming, de Vereniging „De Holland- sche -Molen", de Stichting Menno van Coehoorn, de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., de oud heidkundige en plaatselijke verenigingen en niet in het minst met de gemeenten, waarvan in het bijzonder veelal met de burgemeesters. Dit moge wel voor ogen gehouden worden aan allen, die menen als enkelingen niet tegen de stroom te kunnen oproeien. In de Bond Heemschut vindt men de centrale voorvechter voor het behoud van schoonheid van stad en land. in al haar onderdelen en voor geheel Nederland. Met de opwekking tot het helpen versterken van onze gelederen, en dus verbreden van onze kracht, moge ik dit verslag besluiten. 6 September 1950 TON KOOT Secretaris van de Bond Heemschut 86 NIEUWE LEDEN Buitengewone leden'. Jhr. I. F. den Beer Poortugael, Burge meester van Veere - Mr. G. J. ter Braak, Burgemeester van Dodewaard - Willy Koek, Amsterdam - R. C. Hendriks, Amersfoort - M. J. Gazen-Lechner, Bussum - Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, Haarlem - J. Reens, Amstelveen - Mej. Mr. C. J. Scherft, 's-Gravenhage - F. Hinrichs, Scheveningen - Mr. G. van Hilten, Bergen, N.H. - Mej. Dra. J. D. v. d. Hoeven, Brummen - Mr. B. Kolff, Burgemeester van Vlissingen, Dr A. Th. de Lange, Amster- dam - Mr. JPrins, 's-Gravenhage - Dr. JE. Baron de Vos van Steenwijk, Haarlem - Mej. T. Martens, Rotterdam- Terbregge - Mr. V. G. A. Boll, Amsterdam - Directie Verf- fabnek Jacob Vis Pzn., Zaandijk - H. Oostergetel, Amster dam - J. H. Roggeveen, Bergen N.H. - M. Roland Holst, 1 Amsterdam-Sloterdijk - Mevrouw M. van Mierop-Hiddingh, Arnhem - A. Baart Jr, Leeuwarden - Mr. M. J. Schretlen, Bergen N.H. - Directie „De Porcelyne Fles", Delft - H. Fol- mer, Sliedrecht - A. A. G. Maaskant, Ommen - W. F. Smits, Deventer - Dr. H. C. M. Kremer, Vught - Fa. W. A. v. d. Ben, Delft - Reyndorp's Prinsenhof-Restaurant, Delft - Prof. Dr. G. v. d. Leeuw, Groningen - Fa. G. J. van Bos heide, Zutphen - Toon Berg, Dordrecht - Dr. A. Wassen- bergh, Leeuwarden, W. C. Telle, Amsterdam. Ir. H. C. King, Amsterdam. Gewone leden'. Stichting Edwina van Heek, Haaksbergen, Dienst voor Schone Kunsten der Gem. 's-Gravenhage, Ge meentebestuur van Sassenheim. Donateur: Directeur der N.V. Cacaofabriek „De Zaan", Zaandijk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 16