Uitbreidingsplannen, enz. Bij de uitbreiding van Doorn werd in een adres aan de Raad aangedrongen op het sparen van Schoonoord. Aan de Gemeenteraad van Leiden en Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland werd geadres seerd inzake de vestiging van een woonwagen kamp bij Oud-Poelgeest. Stelling werd genomen tegen dat deel van het uit breidingsplan van Zwolle waarbij een deel van het onwaardeerlijke IJsselpanorama geschonden, zou worden. Geadresseerd werd aan de Raad van Schiedam tegen de bouw van een z.g. Cultureel Centrum aan de smalle voorkant van de Plantage. Een adres werd gericht tegen de bestemming van grond langs de prachtige Italiaanse weg in Ren- kum, waar men arbeiderswoningen had geprojec teerd. Wegverbeteringen In Hattem werd door bemiddeling bereikt, dat een aesthetisch beter verantwoorde situatie werd ge schapen aan de Nieuwe weg. In Breukelerveen kon met medewerking van de Commissie W.I.L. wegverbreding beperkt en aesthetisch verbeterd worden. In Buren werd geadviseerd bij wegverbreding zon der dat ernstige schade aan de bestaande beplan ting zou worden aangericht. In Amsterdam werd geadresseerd tegen het, om zuiver technische redenen, overhoop halen van reeds fraai uitgegroeide beplanting aan de Chur- chill-laan en tegen een aesthetisch onverantwoorde verbreding van de Middenweg, waarvoor een betere oplossing mogelijk is. Tegen vernieling van het wegpatroon in Midden Beemster, waardoor het rustige en gave aspect van het dorp ernstig geschaad dreigt te worden, is geadresseerd. Molens Inzake subsidie-aanvragen van molens te Alblas- serdam, Balkbrug, Vries, Neede, Schipluiden, de Rapelenburg bij Eindhoven, Geervliet, Kampen en Beuningen werd contact opgenomen met ons lid de Vereniging „De Hollandsche Molen". Dempingen Dempingsvonnissen welke voltrokken werden be troffen o.m. de Uiterwegvaart te Aalsmeer, de vloedhaven van Geertruidenberg, de Smallekant te St. Annaparochie, de dorpsvaart in Hallem, gedeeltelijke demping van de haven te Bergen op Zoom. Reeds lang hangende dreiging tot demping betreffen; de Oude Rijn te Woerden, een deel van de Beek te Amersfoort, de Naaiersstraat achter de Vismarkt en de Raam in Gouda, de Lits te Rotte- valle, houden ons nog bezig, waarbij de hoop op afwending nog niet verloren is. Nieuwe gevallen betreffen de demping van een deel van de haven van Goes, welke voorlopig is afgewend, de Jufferswetering te Hoogmade, de Lange Mare te Leiden, de haven te Breda, de Demer te Heusden, het haventje bij het pand King- °ma in Bolsward. Deze laatste vier werden al bij Raadsbesluiten goedgekeurd. Inzake de demping van de Kolk te Herenveen bleek de daartoe ingestelde commissie het eens met de conclusie van het rapport, dat de Bond Heemschut indiende, waarbij demping als onwen selijk in vrijwel alle opzichten werd gekwalificeerd. Verheugend ook is de beslissing van de Gemeente raad van Rauwerderhem inzake een verzoek om demping van de vaart te Poppingawier (Poppen- wier). Het besluit van de vroedschap was hier: niet dempen, maar de drek er uitbaggeren. Restauraties Tot de monumenten bij welker restauratie de Bond Heemschut direct betrokken werd behoort het Begijnhof te Amsterdam, waar geadviseerd werd betreffende de hof, maar waar helaas voor alsnog de geldmiddelen ontoereikend zijn voor ge hele restauratie en vooral ontpleistering der pan den. Te 's-Hertogenbosch werd met succes aangedron gen op het behoud van de bekende koekzaak. In Gageldonk kon door ingrijpen de eigenaar be wogen worden tot verhoging "van restauratiebij- drage en daarmee tot behoud van de rest van het z.g. Hoge huis. In Amersfoort staat het historisch en bouwkundig zo interessante Secretarishuisje in de Muurhuizen, jarenlang wachtend op restauratie, er dusdanig bij, dat ingeval van een strenge winter, op instorten moet worden gerekend. Met klem is er bij de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen op aangedrongen spoedig tot een gunstige beslissing over te-gaan. Buitenreclame Betreffende de ontsierende buitenreclames werd aan alle Provinciale besturen en vele gemeente- 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 15