uw aller medewerking houden wij ons bij voort during aanbevolen. Te zeer wordt bij het oplossen van vraagstukken waarmee stads- dorps- of landschapsschoon gemoeid is, uitsluitend het technische standpunt belicht, met zo niet volkomen, dan toch nog altijd kwalijke veronachtzaming van de aesthetische kant. Bij herhaling is gebleken, dat tijdige publicatie in ons orgaan aanleiding is geworden om noodlottige verliezen te helpen voorkomen. Niet genoeg kan daarom op het belang van goede voorlichting worden gewezen. Grotere verspreiding van ons orgaan zou een machtig hulpmiddel zijn bij ons streven. Beperkte geldmiddelen maken het noodzakelijk dat dit slechts op één manier kan gebeuren, nl. door uit breiding van het aantal individuele leden. In het verslagjaar kwam eenmaal een, met 8 blz. vergroot, speciaal nummer tot stand,nl. het Febru- ari-nummer, dat geheel gewijd werd aan Amster dam. Het Augustusnummer werd met 4 blz. uitgebreid. Ook dit jaar werd een aantal nummers ter beschik king gesteld van leden en werd aan alle instanties, die in een nummer van ons orgaan werden ge noemd, een exemplaar toegezonden. Heemschutserie en -bibliotheek Met het verschijnen van de delen in de Heemschut serie „De Windmolens" door K. Boonenburg en „Dorpen in Drenthe" door Mr A. Kleyn werd een getal van 70 delen bereikt. Het is een indrukwek kende serie geworden, die in handzaam formaat en populaire toon een fraai beeld geeft van de schoonheid van Nederland. De serie zal worden voortgezet en afgerond. Het Dagelijks Bestuur vormt nog steeds de redac tiecommissie, de heer A. A. Kok bleef de gewaar deerde redactiesecretaris. In de Heemschutbibliotheek verscheen in het ver slagjaar geen nieuw deel. Propaganda Het orgaan werd in groter oplaag dan voor direct gebruik nodig was gedrukt om deels voor propa gandadoeleinden te kunnen gebruiken. Daarnaast werden ongeveer 700 persoonlijke brieven gericht aan ons verstrekte en aanbevolen adressen, waar onder vele burgemeesters. Op deze wijze werd ruimer bekendheid gegeven aan ons werk en wer den nieuwe leden gewonnen. Ter voortzetting en uitbreiding van dit werk die nen tenminste twee voorwaarden vervuld te wor den, nl. extra krachten, die hun tijd voor dit doel beschikbaar willen stellen en extra middelen om de uitvoering mogelijk te maken. In beide opzichten zijn wij in het verslagjaar ge lukkig geweest. Ons lid de heer P. M. Adriaanse bood aan, belangeloos zijn krachten aan dit hem zo sympathieke streven te wijden en het bestuur slaagde er in een actiefonds bijeen te brengen. Op grond van de ideele doelstelling van onze Bond en zijn strijd in het nationale belang werden van wege het fonds Culturele Zomerpostzegels en het Papefonds bijdragen ter beschikking gesteld. Als eerste actie werd een ledenbericht met een analyse van werk en samenstelling onzer leden, geredigeerd door de heer Adriaanse, gedrukt en verspreid. Als tweede actie is een geografische ledenlijst sa mengesteld en ter perse en zal alle leden worden toegezonden, met de uitnodiging hiermede te gaan werken. Als derde actie is een geïllustreerde brochure in voorbereiding. Op de eerste actie zijn de aanmeldingen van nieu we leden aan het binnenkomen. Indien het gelukken zou ook in het volgende jaar het actiefonds van middelen te voorzien, zou de kans op vruchtdragende propaganda zeer vergroot worden. Werkzaamheden Met de dagelijkse werkzaamheden was het secre tariaat in zijn huidige bezetting meer dan over belast. Het snel reageren op handelingen welke 's lands schoonheid aantasten, die soms jarenlang zorgvuldig en buiten ons weten zijn voorbereid en waarvoor achter de schermen veelal de neuzen der voorstemmers al geteld zijn, kost ons bureau de grootste krachtsinspanning. Niet genoeg kan daarom gewezen worden op de noodzaak van tijdige voorlichting. Soms is dat onmogelijk, zoals bleek bij de onverwachte raads- beslissing in Leiden om de Lange Mare, en in Breda om de haven te dempen. Soms ook is meer dan normale kennis van zaken nodig, zoals in Schiedam, waarvan het Augustusnummer van Heemschut meldde, dat het gevaar van de aller ongelukkigste en onnodige bebouwing van de Plan tage was afgewend, terwijl achter de schermen werd voortgewerkt en intussen de Raad omging. De bebouwing, welke eerst was afgewezen werd nu goedgekeurd. Een beknopte opsomming van de voornaamste bemoeiingen welke de Bond Heemschut in het af gelopen jaar had, moge U een indruk geven van zijn werkzaamheden. 84

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 14