smalle beek met haar hoge taluds zou worden aan gelegd, ten achter moet staan bij het thans ont worpen plan van aanleg, waarbij een brede ring weg wordt verkregen en de gelegenheid ontstaat het stedebouwkundig aspect te verbeteren; enz. Het plan heeft hiermede in tweede instantie succes geboekt, na de Gemeenteraad heeft het nu het Provinciaal Bestuur gepasseerd. Helaas, blijft het verdwijnen van het stadswater een aanzienlijk verlies, dat slechts ten dele zal worden vergoed en dat telt bij de Bond Heemschut, die het waken voor de schoon heid als devies voert, zwaar. Toch bouw Cultureel Centrum in Schiedam? Ten aanzien van het door de Gemeenteraad van Schiedam aangenomen plan tot plaatsing van een gebouw, dat dienen zal tot Cultureel Centrum in de Plantage (zie het artikel van de heenDominicus in ons no 4) heeft de Bond Heemschut zich tot Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland gewend in een uitvoerig request en betoogd, dat het aspect van het plantsoen onherstelbaar geschonden zal worden, terwijl geen enkele winst aan nieuw stede- schoon verworven zal worden. OPENINGSWOORD VAN DE VOORZITTER OP DE HEEMSCHUTDAG IN LEEUWARDEN Dames en Heren, buitengewone leden van de Bond Heemschut, vertegenwoordigers van de donateurs en gewone leden van onze Bond, autoriteiten van plaats en gewest, intioducé's het is mij een genoe gen u allen hier welkom te mogen heten in deze Algemene Vergadering, ditmaal in Frieslands hoofdstad gehouden. Het verheugt mij dat de dit maal wat verdere reis een aantal leden uit andere delen des lands niet afgeschrikt heeft hier aanwezig te zijn, nu Heemschut deze maal acte de présence heeft willen geven in een onzer noordelijke provin cies. Zoals ik het vorige jaar in onze vergadering te Dordrecht reeds zeide is het onze bedoeling bij onze jaarvergaderingen afwisselend bijeen te komen in het centrum des lands, waar drie kwart van onze leden woont, en in een der buitenprovincies, waar wij het ledental gaarne zouden willen vergroten. En dan komt Friesland, waar het Heemschutzaad nog slechts zeer karig opgeschoten is, wel in een der eerste plaatsen aan de beurt. Weten de Frie zen wel dat hun gewest tot nog toe slechts zegge en schrijve elf persoonlijke Heemschutleden telt? Nu weet ik wel dat het getal elf een soort historisch getal in Friesland is, en zijn elf steden zijn bekend, niet slechts bij hen die de klassieke tocht per schaats afleggen of deze in gedachten meeleven. Maar is het daarom nodig dat Heemschut per stad hier slechts één lid heeft, om van de 30 grietenyen maar te zwijgen? Als de Friezen zo'n gehechtheid aan het getal elf hebben, laten zij het ledental hier dan tot zijn kwadraat opvoeren. Intussen, deze elf Friese pioniers van het heemschutwerk, die hier zeker allen aanwezig zijn, gelde speciaal mijn wel komstgroet! Maar het zijn niet alleen deze Friese leden die ik hier bijzonder welkom heten wil. Tot ons genoe gen zien wij weer in ons midden de heer E. A. Kuipers, vertegenwoordiger van de Minister van O., K. W., van wie wij uit ervaring weten dat hij ons werk een warm hart toedraagt. Wij stellen het zeer op prijs dat hij te onzer ere de reis van Den Haag hier heen heeft willen maken; wij stellen het bijzonder op prijs dat de Minister door het zenden van een vertegenwoordiger van zijn be langstelling in ons werk heeft willen doen blijken. Want het Departement is een lichaam welks steun wij niet gaarne zouden missen. Het geeft ons een gevoel van veiligheid te weten dat het een laatste toevlucht voor ons zijn kan als een strijd voor ons verloren schijnt. Ook Mr P. C. J. A. Boeles en de Heer N. Ottema, vertegenwoordigers van onze leden het Friesch Genootschap en het Fryske Gea, heet ik hier bijzonder welkom. Zeker is een stimulering van de Heemschutgedach te ook in dit gewest niet overbodig. Ook hier in Friesland zijn er Heemschutproblemen,hier zo goed als in de andere delen des lands. Ook hier dringt een probleem, dat hier misschien op dit ogenblik sterker naar voren treedt dan in de andere pro vincies, ik bedoel dat van de o.i. meestal verwerpe lijke dempingen van wat toch een der schoonheden van dit land vormt, ons tot krachtig verzet. Het verheugt ons daarom zeer dat een inwoner van deze stad, Ir Ch. G. van der Vlis, na de lunch dit zo actuele onderwerp bij ons zal inleiden. Bij voor baat wil ik hem thans al danken voor de moeite die hij zich in dezen voor ons heeft willen geven. Maar wij komen hier niet alleen samen om propa-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 10