hebben. Er is een grote zaal vol tekeningen en schilderijen van Theunissen, Monnickendam e.a. waar schone verzen en de eerste maten van Dop- per's Zuiderzee-symphonie in sierlijke karakters op de ruiten staan geschreven. Een aparte afdeling is ingeruimd voor het visserij bedrijf op de Zuiderzee. In een schilderachtig dio rama worden de toegepaste vismethoden met an ker- en wonderkuil, kwak- en dwarskuil, zegen, fuik en kubbe aanschouwelijk gemaakt. Grafische voorstellingen geven hier een beeld van de omvang van deze visserij en de besomming in het record jaar (1890) van de ansjovisvangst, toen alleen in Enkhuizen al voor een bedrag van 315.000 gulden werd aangevoerd. Een typisch staal van de museumtechnische in zichten, die in het Zuiderzeemuseum worden ge volgd, vindt men in de ruime zaal, die één grote maquette is van de Zuiderzee en haar inpolde ringen. Men waadt, overigens droogvoets, op knie hoogte door de Zuiderzee en ziet langs de oevers een boeiend panorama van alle merkwaardighe den, die de kust te bieden heeft. Modellen van ge bouwen, veesoorten, bloemen en wat al niet tonen bij ieder dorp, bij iedere stad, wat het aan karak teristieks bezit en wat de middelen van bestaan zijn en dit alles geeft een zeer overzichtelijke les in aardrijkskunde, waarlijk niet alleen voor de jeugd. Een taveerne, gehouden in de sfeer van het mu seum, met doeken van Monnickendam en Hobbe Smith aan de wanden, draperingen van visnetten en verlichting uit oude scheepslantaarns en kunstig in aalkorven gemonteerde lampen, geeft een schone gelegenheid om zich rekenschap te geven van zijn verbazingen, dat een bekwaam directeur en zijn kleine staf van medewerkenden in zó korte tijd met zó bescheiden middelen een tentoonstelling hebben weten op te bouwen, die zo rijke aspecten vertoont en wel ieders bewondering moet hebben. Het begin is goed werk en opent beloftevolle pers pectieven voor de toekomst. De opbouw van het reservaat van de Zuiderzee-beschaving is in kun dige en liefdevolle handen. De vlek gaat werkelijk verdwijnen. 160 financieel weinig draagkrachtige gezinnen telt. Een lij stencollecte langs de huizen bracht 5000. op, een verjaardagsfonds is gesticht, een tentoon stelling werd gehouden, een fotowedstrijd en een bazar georganiseerd, de jeugd wordt ingeschakeld, maar naast dat al zal toch veel hulp van buiten nodig zijn, om de mooie laat-gothische kerk te be houden. De kerk bestaat uit een eenbeukig schip en een dwarskapel aan weerszijden en een koor, hetwelk van het schip afgeschoten is. Interessant is ook het 17de en 18de eeuwse meubilair w.o een orgel, koorhek, gestoelte en kaarsenkronen. De restauratie-commissie te Kockengen wekt alle bewonderaars van culturele schoonheid op om tot het herstel van de kerk bij te dragen op postreke ning 344877 van de penningmeester, de heer R. Ravestein. Inzendingen voor de fotowedstrijd worden tot 1 Oct. 1950 ingewacht. Inlichtingen verstrekt de V.V.V. te Kockengen. HULP GEVRAAGD VOOR DE KERK TE KOCKENGEN De Ned. Herv. kerk te Kockengen Utr. verkeert in bouwvallige staat. In overleg met Monumenten zorg is door arch. F. B. Jantzen een restauratieplan opgemaakt, met de uitvoering waarvan een bedrag van 250.000 gemoeid is. Hiervan komt/ 100.000 ten laste van de kerkelijke gemeente, die slechts 76 Bouwactiviteit te Clingendaal: Reclame bij avond verlicht met flood-hght en rollende ogen. Men vraagt zich af, of de bouwactiviteit zo weinig merkbaar is, dat deze humbug nodig is. foto A. G. M. Boost

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 32