EXIT BILTSTRAAT Elke straat heeft, als 'n levend wezen, haar karak ter; zij kan zijn druk of stil, gezellig en levendig, of somber en triest 'n Straat kan je met open armen en blijde lach in zich opnemen, of je tussen haar gore wanden als in een nauwe spleet verdrukken Zij is beurtelings een allee van statige allure en met een eigen cachet, dan wel een vormloze door gang tussen karakterloze en rammelende fatjaden Zo was de Biltstraat in Utrecht een forse laan van statig opgegroeide linden en platanen, waarachter een groot aantal bouwkundige misbaksels konden schuil gaan Die bomen gaven bij elke belichting en in alle jaargetijden toch wel 'n heel bijzondere sfeer aan deze straat en verhieven haar tot een stedebouw kundig element van monumentale orde, zoals men nog slechts weinige in ons land vindt 70 Nu is de gemeente Utrecht eensklaps op verkeers technische gronden er toe overgegaan alle bomen te verwijderen en aan het straatprofiel een geheel andere indeling te geven Wij wensen ons niet over de al- of niet-noodzake- lijkheid van deze diep-ingrijpende verandering in het aspect van de Biltstraat uit te spreken, doch vragen ons wel af, of het effect van deze verbetering zo groot kan zijn, omdat men zich, stadwaarts spoedende, onmiddellijk in de nauwe fuik van de Voorstraat ziet gevangen In allen gevalle is de Biltstraat na haar transfor matie een naakt en zielig straatje geworden, waar langs het van buiten komende verkeer echter met iets grotere snelheid en iets meer gemak zich in de beknelling van de Voorstraat en in de verkeerskolk op de Neude kan storten. A G. M. BOOST De Biltstraat na de „verbetering'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 26