Het waterschapsbestuur van de Kinderdijkse wa termolens, dat krachtens zijn publiekrechtelijke be voegdheid zelfstandig kan handelen, meent de mo gelijkheid te zien van een meer economische ex ploitatie en offert het Overwaardse molencomplex (uniek in de wereld) op in ruil voor motorische bemaling Op het ogenblik dat ik dit artikel schrijf, staat het er ongunstig voor en laat het zich aanzien, dat de Hinkende munt (ook al klinkt die vals) het winnen zal van de schoonheid. Ik herinner mij n.1. een deel uit de voordracht van de heer A. J. Prins Visser te Kinderdijk, die in Maart 1939 gehouden werd en waarin hij er op wees, dat de bouwkosten der 8 molens waar het hier om gaat, in 1738 ca. 72.000.hebben bedra gen. Bij een levensduur van tweehonderd jaren zinkt de post Afschrijving op de jaarrekening dan wel zeer in het niet vergeleken met wat voor een stoom-, electrisch- of motorgemaal aan jaarlijkse afschrijving nodig is! Wie nog overtuigende cijfers wil, die kijke naar het in 1867 daarbij gebouwde hulpschepstoomgemaal. De bouwkosten daarvan bedroegen 90.000.Zestig jaren later werd het buiten gebruik gesteld en vervangen door een dieselmotorgemaal. Bouwkosten f 225.000.De economie moet iedereen in het oog springen Het ziet er naar uit, dat tenzij er een wonder gebeurt, of een ambtelijk iemand met een warm kloppend hart een hypergeniale inval krijgt de catastrophe van de ondergang der molens, die tot voor kort nog in bedrijf waren (de hoofdingelanden spraken zich met 27 2 stemmen uit voor ontslag van de molenaars) niet meer te stuiten is. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in deze een uiterst sympathieke houding aangeno men, zij zijn echter zelfstandig niet in staat aan de hoge financiële eisen van het waterschapsbestuur tegemoet te komen. Het is eigenlijk een krankzinnige zaak. Aan Canada schenken wij een schilderij van Hob- bema met twee watermolens, terecht wordt dit in het buitenland gezien als een kenmerkende voor stelling van Nederland. Bij molens denkt men bui ten onze grenzen vanzelf aan Nederland. Zaken lieden weten van dit voortreffelijk ingevoerde han delsmerk dan ook uitstekend gebruik te maken. Op het Rembrandtsplein te Amsterdam stond tijdens de Damstadt-feesten een grote schertsmolen, de Reguliersbreestraat hing vol draaiende speelgoed molens. De „Groene Amsterdammer" tikte de spij ker op zijn kop met de opmerking: „Het zal nog zo ver komen, dat men om economi sche redenen de echte molens laat verwaarlozen en ondergaan en om dezelfde economische redenen alle pleinen vol gaat zetten met miezerige naboot singen vol reclameteksten, alleen om het verval en de verpeutering van een nationale cultuur maar goed duidelijk te maken". Zo juist bereikt mij het bericht, dat behalve de molens aan de Kinderdijk ook de groep van zes molens in de Alblasserwaard bedreigd wordt. De cultuurtechnische dienst adviseerde over te gaan op mechanische bemaling, waarmede de ingelan den zich verenigd hebben De schoonheid sterft in Nederland, onder de voet gelopen door een schare onverschilligen, impoten- ten en baatzuchtigen. Moeten wij dat lijdelijk blij ven aanzien? 69 Een gedeelte van de bedreigde molens bij Kinderdijk. Maar 't Polderbestuur zijn achtenswaardige lieden foto De Hollandsche molen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 25