mene stemmen was reeds besloten door ingelanden van de polder tot mechanische bemaling, hetwelk een bedrag van j 35.000.vorderde. Nu is de mo len gerestaureerd volkomen volgens plan van „De Hollandsche Molen"', plus verbetering. Dit kwam op ruim/4.000.Zo ziet men: goede voorlichting spaart onze molens en geld! In Uden, even achter het dorp, rijst een mooie standerdkast op. Noodzakelijk moesten enige her stellingen verricht worden, hetgeen de levensduur van deze molen weer kon verlengen. De mulder is er zeer trots op en ook zijn zoon maalt reeds gaarne met het werktuig. Ten slotte het is een greep uit 56 molenherstel lingen in de laatste anderhalfjaar dit kostelijke verslag. Het betreft de grote stenen bergmolen uit Gilze Rijen, die een grote restauratie heeft onder gaan. De eigenaar had de molen en het gehele maalbedrijf overgenomen van zijn broers. Deze, een paar oude vrijgezellen „zouden het er nu eens van gaan nemen". Korte tijd ging dat goed, maar het duurde niet lang of elke dag kwam één van de broers eens bij de molen kijken. Deze stond te ver kommeren, want er was geen knecht voor. Typisch was, dat de broers met de dag magerder en onte vredener werden. Naar de oorzaak hiervan be hoefde de dokter niet lang te zoeken. Een oplossing was nodig. De molen werd keurig hersteld en de broers malen weer dagelijks met plezier op de mo len. Nu zien de oude mulders er weer opgewekt en gezond uit en hun levensgezel, de prachtige berg molen, niet minder! Nu nog één bericht, dit mag ik U niet onthouden. Het gaat over de spinnekopmolen van de Hier- merterpolder. De veehouder Van der Meer verzocht eens over de molen te komen praten. De knecht die hem al toos bediende zou weg gaan en dus moest er wat gebeuren. De veehouder voelde veel voor de mo len, maar om er aldoor achter aan te lopen, daar ontbrak hem de tijd voor. Een oplossing was hier wel mogelijk. De molen werd uitgerust met Fokwieken en volautomatische werkende remkleppen. Enkele weken later kon er al mee gewerkt worden. De molen heeft toen zijn uitstekende diensten al bewezen geheel overeenkomstig de verkondigde theorieën. Hij bedient zichzelf als de baas er niet is. Men ziet, de techniek staat voor niets, zelfs niet voor het behoud van een molen! Als men nu denkt, dat wij er zijn met een zij het bescheiden Rijkssubsidie en een vereniging „De Hollandsche Molen", die op de bres staat, advi seert en steunt en die toch al zoveel gedaan heeft om grote categorieën onverschilligen met andere ogen naar de molens te laten zien, dan vergist men zich deerlijk. Een der ergste molenrampen van de laatste tijd is het gevaar, dat de watermolens bij de Kinderdijk lopen. Tot het jaar 1924 maalden er nog 24 watermolens, thans zijn het er nog maar 9, die tot voor kort het water van de afzonderlijke polders afmaalden op de lage boezem van de Overwaard. Door het systeem van 8 windmolens en een hulp gemaal werd het overtollige water op de hoge boe zem uitgeslagen. Deze loosde op natuurlijke wijze op de Lek. Toen de polderbesturen, vrezend voor conservatief versleten te worden, sterke motorische bemaling gingen bouwen, begon de ellende, want toen kwa men de windmolens van hun collega's in een steeds meer ongunstige positie. Het maalpeil waarboven een grotere stijging van de boezemwaterstand niet meer kon worden geduld, belette de poldermolens bij windstilte om hunnerzijds aan het vullen van de al te volle vergaarbak bij te dragen. Langzamer hand moesten dan ook de polderbesturen die wél hun windmolens behouden wilden, noodgedwon gen op mechanische bemaling overgaan, met als gevolg, dat aan de Elshout steeds meer de behoefte ontstond aan een sterkere bemaling van de boe zem. Het bestaande windmaalsysteem kon echter aan de nieuwe eis niet meer voldoen. Dat is de telkens weerkerende ramp bij het Heem schutwerk. Ergens ziet men economisch voordeel in zijn eigenbelang. Kortzichtige overheid kan of wil niet beletten. En dan volgt de sleep van con sequenties, waarvan de geldsommen zich als een rollende sneeuwbal vermeerderen. Dat heet dan vooruitstrevend en economisch. -CÉS- 68 V." Transformatorhuisje zoals zij in de Piovincie Groningen in serie gebouwd zijn, opdat toch maar elk dorp zo'n sieraad zou bezitten foto A. G. M. Boost

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 24