theorie zou dat niet meer gebeuren, maar de prac- tijk is helaas anders en dat beduidt de ondergang der windmolens. Het Rijkssubsidie bij het herstel van molens be droeg aanvankelijk 33% nu 25%. Er zal dus, om de wassende aanvragen tegemoet te komen, meer beroep gedaan moeten worden op provincies en gemeenten. Verschillende provincies hebben, in juist besef voor de dramatische situatie, molencommissies in het leven geroepen. Vooral die in Zuid-Holland weert zich geducht. Daarnaast zijn er in Groningen en Friesland. In Utrecht is er een in voorbereiding. Het is verwonderlijk, dat Gelderland, Noord-Hol land en Noord-Brabant, met resp. *20, 130 en 150 windmolens nog geen commissies hebben. Mo gen die spoedig komen! De mening, "dat het molenaarsvak en dat der mo lenmakers uitsterft is niet juist zoals mij uit een bespreking hierover ten kantore van ,,De Holland- sche Molen" mocht blijken. Er zijn zelfs zeer en thousiaste jonge mensen, die hier een roeping in vinden. Het verslag van de heer De Koning, het welk de heer Van Tienhoven mij welwillend ter inzage verstrekte, bevat zeer hoopgevende berich ten. Men oordele zelf: In Zuidlaren is de prachtige aan het water gelegen stellingmolen gerestaureerd. Moeite noch kosten zijn gespaard om van dit werktuig te maken wat technisch binnen het bereikbare ligt op het gebied van windmolens. Een voortreffelijk wieksysteem is ontwikkeld door de eigenaar en zijn zoon, die zeer enthousiast zijn. In Gieten staat een rieten achtkante stellingmolen met stenen onderbouw. De restauratie van dit echte type stellingmolen uit het Oosten van ons land is een der grootste van 1949. De molen speelt een grote rol in het landschap. De ligging is prach tig. De Burgemeester is even enthousiast over dit herstelde sieraad als de mulder dat over zijn werk tuig is. De molenaar van Zandeweer zond een brief, die voor zichzelf spreekt: „Hierbij zenden wij U een foto van de molen. Zoals U ziet is het juist geen grote molen. Toch is hij wel stevig gebouwd. Behalve het onderhoud waarvoor mijn molen ook nu in aanmerking komt, is het muurwerk en achtkant toch volkomen gaaf en zou hij nog best, wanneer het zover is, mijn opvolgers kunnen dienen. Toch hoop ik ook zelve nog enige tijd de molen „windlust" te mogen regeren. Bij wat regelmatige gang hoor ik nog graag het muzikale van de wie- ken. Ik ben geboren uit het geslacht van de wind molenaars en hoewel ik de ontplooiing van de tech niek geen ogenblik onderschat, leef ik toch heel sterk bij de gave van de wind uit de Hand van den Schepper aller dingen, waarvan wij molenaars een dankbaar gebruik mogen maken. Ik geloof, dat dit voor het Bestuur duidelijke taal is". De grote achtkante stellingmolen te Spijk is her steld. De nog jonge molenaar, die de zaak pas heeft overgenomen besloot, ondanks de hoge kosten van herstel toch door te zetten en kan nu profiteren van een prachtige molen. Spijk zou onmogelijk de molen kunnen missen, want het schilderachtige kerkje en de molen vormen de dominanten van het rustige plaatsje op de noordelijkste hoek van ons land. In Groet (N.-H.) werd veel lelijks over de molen verteld, o.m. dat hij totaal versleten was. Niets was minder waar, zoals na onderzoek bleek. Met alge- 67 Molen in de Buurterpolder bij Rijpwetering; hersteld en in bedrijf!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 23