2. het bevorderen van de ontwikkeling van de oude kern der stad, met behoud van het historische karakter door de vestiging van de ambachten en trafieken, welke daarin passen stand komen van dit museum, het gebouw voor geopend verklaard, de wens uitsprekend, dat de algehele voltooiing van het complex spoedig vol gen moge Het oprichten van dergelijke verenigingen aller wegen in Nederland waar oude dorps- en stadsker nen zijn en óveral waar zich bedreigde schoonheid bevindt, wordt door de Bond Heemschut warm aanbevolen en kan op zijn krachtige steun rekenen Wij hopen, dat dit goede voorbeeld van Delft veel navolging moge ondervinden Namens de Bond Heemschut zal een vertegenwoordiger in het Alge meen Bestuur van Delft's nieuwe stichting zitting nemen. Op die wijze is het goede contact tevens verzekerd. Zuiderzeemuseum geopend Hoezeer wij een Zuiderzeemuseum van betekenis achten, moge reeds gebleken zijn uit Heemschut van Augustus 1948, dat geheel aan dit nieuwe Rijksmuseum was gewijd. Op 1 Juli j 1 werd onder grote belangstelling het indrukwekkende pakhuis van de voormalige Oostindische Compagnie, het z.g. Peperhuis te Enkhuizen, waar een deel der ver zamelingen is opgesteld, officieel in gebruik ge nomen. De dagbladen hebben hierover al uitvoerig be richt Twee punten mogen de extra aandacht van alle Heemschutters hebben. Ten eerste, de zinsnede uit de rede van Prof. dr. G van der Leeuw: Een volk dat leeft buiten zijn verleden om, is op weg naar de ondergang. Ten tweede, het feit, dat het gebouw niet ge leden heeft onder de nieuwe be stemming. Zó bouwden onze voorvaderen Al was het niet meer dan een pakhuis, het gebouw is in één woord groots! Ten slotte zagen wij met vreugde de grote belangstelling en het meeleven van een groot deel van de bevolking van Enkhuizen. Dat is een sterke kracht, die levend gehouden moet worden De heer E. A Kuipers, Hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Na tuurbescherming van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft met enkele hartelijke woorden, waarin hij de nadruk legde op het verkwikken de enthousiasme van alle Enkhui- zer medewerkenden aan het tot Modem Amsterdam De toegangswegen tot Amsterdam zijn waarlijk niet volmaakt en van schoonheid zijn zij vrijwel alle gespeend Het gemeentebestuur is zich hiervan gelukkig wel bewust, verbetering ligt in het voor nemen Tot de wegen, die werkelijk fraai van opzet moch ten worden gerekend, behoort zeker de Churchill- laan Deze heeft welverzorgde groenstroken in het midden, geflankeerd door voetpaden met mooi uitgegroeide bomenrijen, dan komen links en rechts de trambanen, daarnaast de rijwegen en dan de trottoirs, ook met bomenrijen Op de rechter baan rijdt de tram links, op de linkerbaan rechts. Een systeem waarover nooit in het openbaar ver- keersklachten zijn vernomen Alleen bij grote inter nationale voetbalwedstrijden gaat het wat stroef, maar daarvoor is een radicale oplossing: de tram er uit. Nu herbestrating nodig is, naar vernomen werd, wordt plotseling het plan bekend om, evenals reeds met de Stalinlaan geschiedt, de trambanen naar het midden over te brengen Dat betekent opoffe ring van de algemeen zo gewaardeerde groenstro ken en zo fraai uitgegroeide bomen. Waar dat toe leidt laat de zeer veel onbevredigender Roosevelt- laan reeds zien Terecht hebben Churchill-laan- 59 Inteneur van het Zuiderzeemuseum in het Peperhuis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 15