vernietiging door de Kroon voor bij Gedeputeerde Staten. Hiertegen weer verzetten zich in een schrijven aan Ged. Staten 30 raadsleden, die tot uiting brachten, dat huns inziens het algemeen belang door dem ping van de Mare niet geschaad wordt Het Be stuur van de Bond Heemschut, van mening zijnde, dat de schoonheid van Leiden, dat is een algemeen belang, zeer geschaad wordt door demping, heeft zich te bevoegder plaatse tegen deze demping verzet. Niet dempen zegt de gemeenteraad Naast zoveel droeve berichten eindelijk een ver heugende mededeling Dat houdt de moed er in. De dorpsvereniging ,,Ons belang" in Poppinga- wier, gemeente Rauwerderhem Fr vond de vaart vies en bepleitte demping De gemeenteraad vond de vaart ook wel vies, maar toch te mooi om te dempen Wanneer iets niet voldoet behoeft het niet meteen maar afgedankt, je kunt ook eens kijken of het niet voor verbetering vatbaar is. Dus besloot de vroedschap tot uitbaggeren Een wijs besluit, waar mee zij vele grote gemeenten ten voorbeeld strekt. Om elk misverstand over deze beslissing in Fries land uit te sluiten en ten gerieve van onze Friese leden, laten wij hieronder, overgenomen uit Frysk en Fry van 7 Juli 1950, de kenmerkende lezing in het Fries volgen: ,,De feart yn Poppenwier dy 't tink frijhwat stonk om 't er forsmoarge wie, woene party minskens mar dimpe Sa tocht de froedship fan Raerserhim der net oer, dy naem mei algemiene stimmen it ütstel oan: net dimpe mar de drek der utbaggerje". Niet dempen maar afgraven Terwijl enerzijds dempingen onze zorg vragen is het anderzijds een afgraving Nabij de tufstenen Ned Herv. kerk te Kerkwijk (G.) met haar 13de eeuwse toren ligt een vluchtheuvel Deze heeft een hoogte van ongeveer 3-|- m., is beplant met vrucht bomen en omgeven door een smalle gracht, welke door het inwerpen van afval vervuild wordt. De vluchtheuvel is eigendom van de gemeente, die er een oog op heeft geslagen voor de bouw van een nieuwe school. Daarvoor zou de heuvel afgegraven moeten worden. De vluchtheuvel vormt met de tufstenen kerk aan de ene en een op een hoogte gelegen boerderij aan de andere zijde landschappelijk een fraai geheel. Bovendien hebben de dorpen in de omgeving vluchtheuvels Niet alleen landschappelijk maar ook historisch zou het verdwijnen van de vlucht heuvel daarom een verlies zijn Schoonheidscommissie gewenst In de oorlog en door de maatregelen welke daarvan het gevolg zijn, schijnt de Provinciale Schoonheids commissie in Zeeland onder de voet te zijn gelopen, althans zij blijkt niet meer te bestaan Op weder- instellen is door het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut aangedrongen Delft binnen de Vesten In Delft is onlangs in het leven geroepen een Stichting „Delft binnen de Vesten" welke als doel heeft: 1. Het behouden en bewaren van het oude stads beeld van Delft, voorzover dit ongeschonden is en zo mogelijk het herstellen of het verbeteren waar zulks niet het geval is, een en ander door: a. het in goede staat bewaren van oude gebouwen en monumenten; b. het restaureren van oude gebouwen en monu menten, welke hiervoor in aanmerking komen; c. het geven van een vorm, welke het best in het stadsbeeld past, aan andere gebouwen of waar den. 58 Het Peperhuis, deel van het Zuiderzeemuseum, gezien van de achterzijde foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 14