TON KOOT OP HEEMWAGHT Meer dempingen Het secretariaat van de Bond Heemschut wordt „overstroomd" met klachten over voorgenomen dempingen. Onze middelen moesten groter zijn om de strijd allerwegen op waardige en afdoende wijze te kunnen aanvatten. Helaas moet dit nu op beperkte schaal gebeuren en kan het niet in het v gewenste tijdschema. Meer leden zou een uitkomst wezen. In Gouda is de actie tot demping op wel zeer i onwelriekende manier gevoerd. Onwelriekend ook in de letterlijke betekenis. Immers sedert de verve rij van Mul haar smeerboel rustig kan lozen vervuilt het stadswater natuurlijk. Onwelriekend in de figuurlijke betekenis, omdat de vergunning nog in oorlogstijd door een voorstander van demping werd gegeven. Verwaarlozing van de Zeugestraatgracht heeft ook de Turfmarkt ontoonbaar gemaakt. Geen wonder dat de bewoners, voor zover zij niet verder zien (en ruiken) dan hun neus lang is, klagen en voorstanders van demping zijn. Het gemeente bestuur heeft m.i. echter een andere taak dan dom weg buigen voor het koor van kortzichtigen. Het dient vooruit te zien en niet toe te geven om maat regelen te treffen, die later diep betreurd zullen worden. Het is daarom, dat de Bond Heemschut zich in een request tot de gemeenteraad heeft ge- wend en aangedrongen op het aanleggen van een installatie tot zuivering van het afvalwater. Dem ping van de Zeugestraatgracht zou voor Gouda een onherstelbaar verlies aan stadsschoon bedui den. Voor eens en voor al zou de blaam op het stadsbestuur rusten, de zo gave plattegrond en waterloop van Gouda rigoreus geschonden te heb ben. Wij vertrouwen, dat er voldoende gevoel voor schoonheid in de Stad der Glazen moge zijn om de vervlakkende invloeden der demping te overwin nen. De demping van het z.g. vloedhaventje van Geer- truidenberg, waarover wij onlangs berichtten, is reeds voltooid. De gemeenteraad van Breda, die op 14 Juni bijeen kwam, heeft met 18 tegen 17 stemmen het besluit genomen de haven te dempen. Dit besluit ging in tegen het prae-advies van B. W. Het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut heeft ter zake van dit besluit, dat bovendien met de kleinst mogelijke meerderheid werd genomen, verzet aangetekend. Leiden heeft parkeerruimte nodig en enige brug gen bevinden zich in slechte toestand. Dat bracht cijferaars in beweging, die betogen, dat dempen hier een oplossing voor brengt. Voor cijferaars zeker, maar al lijkt het wel eens zo de wereld, en zelfs Leiden, is niet van de cijferaars. De gracht waarover door de gemeenteraad beslist moest wor den was de Lange Mare van de Oude Vest tot de Sint Nicolaasbrug of Haarlemmerstraat. De ge meenteraad hield het op de cijferaars en besloot met 2214 stemmen tot demping. De Burgemeester droeg daarop het besluit ter 57 Haven met Vismarkt te Breda wacht op demping

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 13