paalreclame berichtten B. W. van Eindhoven, dat zij er zoveel mogelijk naar streven om reclames die door vorm, kleur, afmetingen of anderszins ontsierend geacht moeten worden, te weren. De maatstaven, die bij het verlenen -van reclame vergunningen worden aangelegd zijn opgenomen in Gemeenteblad nr. 17 van 1949. B. W. van Breda verenigen zich geheel met het standpunt van Heemschut. Aanvragen om ver gunning voor het aanbrengen van reclames aan lichtmasten krijgen bijzondere aandacht. Meestal wordt er afwijzend op beschikt. Burgemeester en Wethouders van Maastricht be tuigden hun grote instemming met het streven van de Bond Heemschut om ontsierende reclames in het stadsbeeld te weren en met de wijze waarop deze het initiatief heeft genomen om de belangen van het stedeschoon te verdedigen. Het College betracht grote waakzaamheid ten aanzien van het aanbrengen van reclames en houdt streng de hand aan de bepalingen der in deze gemeente geldende verordening op het stedeschoon. Meer in het bij zonder wordt vermeld, dat het aanbrengen van reclames aan masten der gemeentelijke bedrijven niet wordt toegestaan. B. W. spreken hun ver trouwen uit, dat onze actie goede resultaten mag afwerpen. Voor dit vertrouwen zeggen wij het bestuur van de geboortestad van Victor de Stuers gaarne dank. Het Begijnhof te Amsterdam Het Bestuur van onze Bond heeft altijd grote be langstelling gehad voor het zo gaaf mogelijke be houd en de verbetering van het Begijnhof te Am sterdam. Dat de tegenwoordige Deken van Amster dam, Monseigneur G. P. J. van den Burg met zo veel geestdrift de restauratie van het R.K. kerkje heeft aangevat is aanleiding geweest om een oud heemschutplan weer te berde te brengen en te trachten ook de voortuintjes en de oude bleekvel den weer een historisch en aesthetisch verantwoord aanzien te doen geven. Het plan is om zo te zeggen in beste aarde gevallen. Het D.B.-lid van Heem schut, de heer Koning, die het plan al jaren aan het hart koesterde, heeft er zich met energie aan ge geven. De resultaten zijn reeds openbarend. Het ijzeren hek, dat de verwaarloosde hoftuin omgaf, is weggehaald, de hoftuin wordt onderhanden ge nomen. Wij hopen op het Begijnhof terug te komen als de werkzaamheden voltooid zijn en de natuur tijd heeft gehad om te laten zien, wat zij in een hoftuin vermag. Hoe gaarne zag het D.B. ook de Begijnhofhuizen aan de zijde van Spui en Gedempte Begijnensloot van pleisterlaag ontdaan en gerestaureerd. Deze wens is wel te bestemder plaatse tot uiting gebracht maar zal voorshands pecuniae causa onvervuld blijven. Verheugende beslissing Elke oudere heemschutter weet, hoe de Bond zich voortdurend weert tegen vuilopslagplaatsen, auto belten e.d. ontsierende elementen in het landschap. De open autobelten langs de weg Diemen-Muiden zijn berucht. Ook het fraaie open rivierlandschap bij Achthoven (gem. Linschoten) werd ontsierd door een opslag plaats van oud ijzer op een terrein langs de oever van de Hollandse IJssel; van de openbare weg Gouda-Montfoort-de Meern was dit duidelijk zichtbaar. Het Provinciaal Bestuur wendde zich om advies tot onze commissie de W.I.L. Deze gaf in een uitvoerig schrijven te kennen, dat in dit ge val afschermende beplanting het ontsierende ob ject niet voldoende aan het oog zal kunnen ont trekken, gezien de lage ligging van het terrein ten opzichte van de nabijgelegen brug en van de dijk. Gezien de berichten van B. W. van Linschoten, Directie P.P.D., prov. landschapsadviseur, gelezen de brieven van de directie A.N.W.B., en de Com missie De Weg in het Landschap van de Bond Heemschut hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht besloten, dat de ontsierende opslagplaats verwijderd moet worden. De wegverbeteringen op Terschelling Reeds in 1948 hebben Monumentenzorg, de Contact-Commissie en de Bond Heemschut de aandacht van de Prov. Waterstaat gevestigd op het gevaar van de verstoring van een harmonieus land schapsbeeld op Terschelling door de voorgenomen omlegging bij Formerum. De uitvoering werd ont raden. Inderdaad werd een gewijzigd plan ont worpen, maar, als geleid door een onwillige hand, werden bovendien nog bochtafsnijdingen bij Mids- land en Kaart opgenomen. De werkzaamheden bevinden zich thans ih een zodanig stadium, dat een indruk van de omvang der aantasting van het landschapsbeeld kan worden verkregen. Deze is dusdanig te achten, dat de destijds geuite vrees bewaarheid is geworden. Onze commissie ,,De Weg in het Landschap" heeft zich nu tot het col lege van Gedeputeerde Staten van de Provincie Friesland gewend met het advies, dat slechts door een zorgvuldige landschappelijke behandeling van de betrokken wegvakken enigermate een verzach ting kan worden verkregen van de harde contou- 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 5