mendorp, gedempt, teneinde de weg aan het moderne autoverkeer aan te passen. In Amersfoort is de demping van een gedeelte van de beek nog altijd aan de orde, terwijl wij het ge meentebestuur en de stadsarchitect kennen als ernstige en daadwerkelijke voorstanders van ge zonde heemschut. De demping van de Lits in Rottevalle is na zware strijd nog steeds niet voorkomen In Bunschoten, waar wij reeds in 1946 een be zwaarschrift tegen demping van de Oude Haven en gracht indienden, is op verzoek van de Burge meester door onze Provinciale Commissie Stad en Dorp Utrecht opnieuw geadviseerd. Demping van de Spuikolk werd een verbetering geacht, instand houding van de haven echter zeer gewenst. De gracht, welke van stedebouwkundig standpunt bezien gehandhaafd diende te blijven, zou een juist geregelde waterverversing moeten krijgen. In Harlingen meende onze provinciale commissie voor Stad en Dorp de demping van de Zoutsloot niet te kunnen tegenhouden, noch er zich tegen te kunnen verzetten. Naar aanleiding van de vele dempingsplannen speciaal in Friesland was ons bestuurslid, oud burgemeester Talsma, zo vriendelijk een bijdrage te schrijven over „verdwijnend dorpsschoon", wel ke U in dit nummer aantreft en waarvoor wij de bijzondere belangstelling vragen van al onze lezers. Niet alleen wendde het bestuur van de O.T.O.S., Wederkerige Waarborg Mij te Leeuwarden zich met éen dringende circulaire tot het bestuur der Friese gemeenten en haar opperbrandmeesters om met klem op het behoud van het water aan te dringen, maar ook richtte zich sedertdien de Fede ratie van Onderlinge Brandwaarborg Maatschap pijen in Nederland zich in dien zin tot Gedepu teerde Staten van Friesland. Zij spreken daarbij hun grote ongerustheid uit over de toenemende neiging tot het dempen van de in of bij de dorps kommen gelegen gedeelten van dorpsvaarten of havens. Waar wij als Bond Heemschut uiteraard meestentijds de nadruk leggen op de aesthetische zijde van het vraagstuk, doet deze Federatie het terecht op de economische kant van het probleem. Deze waarschuwingen verdienen aandacht in wijde kring, wij vertrouwen, dat zij die ook krijgen zullen, de toestand is er ernstig genoeg voor. 'Molenwee Het molentje „De Wandelaar" in de Engh bij Bussum wordt gesloopt. In de bezettingsjaren heeft het nog dienst gedaan voor het malen van graan. De 12 bewoners krijgen montagewoningen toe gewezen. De korenmolen „De vergulde Korenaar" aan het Keeren te Hoorn brandde af, de restauratie was onlangs juist aangevangen. Als oorzaak van de brand wordt genoemdvonken uit een in het ketel huis staande benzinemotor. De molen achter de boerderijen in de „Leanen" nabij het Tjeukemeer werd gesloopt en voor af braak verkocht. De landerijen worden electrisch bemalen. De spinnekopmolen in de polder Hoge en Lage Wheeen te Oldemarkt, een watermolen, is in ern stig verval daar de landen electrisch bemalen worden. Te Neede (G) en Vries (Dr) worden acties onder nomen om de molens te herstellen. In de organisatie voor Europese economische samenwerking is een programma opgesteld dat toepassing van windkracht voor goedkope opwek king van electriciteit beoogt. Een centrum zal aan gewezen worden, waar het gemeenschappelijk onderzoekingswerk tussen de Tanden zal worden uitgewisseld. Zullen hieruit de verlossende argu menten aangevoerd worden, die een einde maken aan het verval en de afbraak onzer molens? Makelaars tegen ontsierende borden Wie denkt aan makelaars in het Gooi, die ziet als heemschutter een nachtmerrie van koop- en huur- borden. Nu valt er op het ogenblik weinig te huren en te kopen en zijn er dus weinig borden. Of dit de makelaars tot inkeer heeft gebracht? Of wint de heemschutgedachte veld In elk geval was er ver gadering van de makelaars in het Gooi. Zij waren van mening, dat de toestand op het gebied der borden vóór 1940 chaotisch was. Zij vonden de borden ontsierend voor de omgeving en fnuikend voor de onderlinge goede verstandhouding tussen de makelaars. Eén gemeente overwoog reeds om een verbod tot het plaatsen van borden uit te vaar digen. Protest van de makelaars IntegendeelZij beslo ten de andere gemeentebesturen ook uit te nodigen een dergelijk verbod te maken. In afwachting daar van werd ter vergadering met algemene stemmen besloten om de leden het plaatsen van borden en raambiljetten te verbieden. Een welgemeend en hartelijk: Goed zo Gooise makelaars, is hier zeker op zijn plaats. Paalreclames Ten aanzien van onze actie tegen de ontsierende 42

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 4