TON KOOT OP HEEMWAGHT Dempingen Zo nu en dan steekt plotseling een ernstige aan tasting van 's lands schoonheid de kop op. Niet zelden gebeurt dit op verschillende plaatsen tege lijk. Als men geen vreemde in de heemschutwereld is, kent men ze wel: ontsierende reclame, wijziging in het wegprofiel gepaard gaande met betonnen- bruggenbouw en kappen van bomen, aanleg van bovengrondse geleidingen voor hoogspanning, af braak van molens en vestingwallen, verwijderen van stoepen en trottoirs, aanleg van autobelten, verval van buitens, enz. enz. Nu weten wij waarlijk wel, dat gebrek aan schoon heidsgevoel niet de enige oorzaak is. Maar wij weten ook, dat bij aanwezigheid van gevoel voor en besef van schoonheid, meestal een weg gevonden wordt om de noodzakelijke wijziging in het landschaps-, stads- of dorpsbeeld op bevredigende manier te voltrekken. Het gevaar, dat thans met een ruk de kop opsteekt op verschillende plaatsen in Nederland tegelijk, is dat der dempingen. Hoezeer de afschrikwekkende voorbeelden in ons land voor het grijpen liggen, toch komt de manie om te dempen telkens en op de meest onverwachte plaatsen terug. Deze maanden bereiken ons van onze leden uit verschillende delen des lands de klachten, waarvan er hier enkele volgen. Nauwelijks waren de werkzaam heden voor het dichtgooien van een deel der haven in Bergen op Zoom begonnen of noodkreten kwamen uit Goes en Geertruiden- berg, dat de havens gevaar mpen voor demping. Het dichtgooien van de Naaierstraat-Achter de Vismarkt en de Raam in Gouda maakt reeds lang een onderwerp van bespreking uit en houdt de ge moederen in beweging. In Woerden dreigt de demping van de Oude Rijn al zolang als de Bond Heemschut werkzaam is. Ditmaal wordt de dreiging weer acuut. Een krant bestond het zelfs te be richten, dat ook Monumentenzorg het beter achtte om alles in „een Bierkade te Goes dermate goede toestand te brengen, dat gevaar voor verzakking van de rijweg en instorting van de huizen blijvend voorkomen wordt, dan de monu mentale plekjes te behouden". De Directeur van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg verwijst met kracht dit bericht naar het land der fabelen. Onomwonden berichtte hij ons ,,De veronderstelling, dat Monumentenzorg met een eventuele demping van de Oude Rijn zou sympathiseren is volkomen onjuist". Niet alleen heeft in 1932 de Monumentenzorg zich overtui gend tegen een demping uitgesproken, ook in 1947 heeft zij wederom ernstig bezwaar gemaakt tegen de ontworpen plannen, die demping inhielden. In Heerenveen, waar een adviescommissie was gevormd om een rapport over de demping van een deel der Schoterlandse Compagnonsvaart uit te brengen, luidde de conclusie afwijzend. De Com missie noemde de demping van de z.g. Kolk geen oplossing voor de gevoelde moeilijkheden. Integen deel meende zij, dat een markant en zeer eigen stedebouwkundig element van grote schoonheid en doelmatigheid teloor zou gaan. Het element water, zo zegt zij, heeft afgezien van de visuele verdiepende en verlevendigende werking, een be langrijke functie als stofvanger, aan welke eigen schap veelal te weinig waarde wordt toegekend. In Aalsmeer is intussen een sloot langs de Uiter- weg, een der bezienswaardigheden van dit bloe- 41 folo Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 3