DE PETTELAERSDIJK Een ieder met gevoel voor landschapsschoon be leeft zijn vreugde aan het aspect, dat de Pette- laerseweg van den Bosch naar St. Michielsgestel hem biedt. Vooral het gedeelte tussen Den Bosch en de schans „Pettelaer", waarop zich een fraaie met hoge bomen en mooie heggen omgeven boer derij bevindt, vormt met zijn slingerend tracé en stoere beplanting een echt Hollands beeld met weidse vergezichten. Gaande van de schans naar Den Bosch biedt het gezicht op de stadswallen, waarboven de St. Jan haar machtig silhouet verheft, een aanblik van waarachtige schoonheid. Helaas zal dit landschapsbeeld niet lang meer be staan, omdat het stadsuitbreidingsplan Zuid ook in deze richting zijn huizenstroom zal stuwen en daardoor radicaal het zoeven genoemde verge zicht op Den Bosch aan het oog zal onttrekken. Oorspronkelijk was zelfs de uit een oogpunt van natuurschoon en historie zo fraaie schans bestemd tot kerkhof. Gelukkig zal aan dit plan geen gevolg worden gegeven. Niettemin vrezen wij, dat ter weerszijden van de weg onvoldoende natuurruimte zal worden ge reserveerd, zodat de Pettelaersdijk, eenmaal be kneld tussen de bebouwing, in luttele jaren zal ver worden tot een ellendige, troosteloze en rechte verkeersader, zoals wij reeds zoveel lanen ten offer hebben zien vallen aan de nuchtere stadsuitbrei ding, welke de historie met voeten treedt en niet vermag landschappelijke mogelijkheden te assi mileren. A. G. M. BOOST AUTOBELTEN Op tientallen plaatsen in ons land treft men, on danks Provinciale Verordeningen ter bescherming van het landschapsschoon, onmiddellijk langs wegen of in de naaste omgeving daarvan opslag plaatsen aan van oud ijzerwerk, oude auto's, tram wagens en andere voertuigen en onderdelen daar van, waardoor het landschap in sterke mate wordt ontsierd. De strijd daartegen, evenals tegen andere vormen van ontsieringen, zoals palen voor telefoon- en electrische leidingen, reclameborden, lintbebou wing, wordt reeds tientallen jaren door „Heem schut" en haar sub-commissie „De Weg in het Landschap" gevoerd, helaas nog steeds met matig succes. Herhaaldelijk worden gevallen van ont sierende opslagplaatsen aan de betrokken instanties doorgegeven, doch meestal zonder enig resultaat. Zo ligt de beruchte opslagplaats bij Driebergen, ondanks een desbetreffend besluit van Gedeputeer de Staten van Utrecht, waarbij een afschermende omplanting werd geëist, nog steeds naakt en in al haar lelijkheid ten toon voor het verkeer langs de Rijksweg naar Maarsbergen. Het verheugt ons daarom te meer, dat het Prov. Bestuur van Noordholland onze Commissie „W.I.L." in kennis heeft gesteld van een tweetal besluiten ten aanzien van de opslagplaatsen van J. Hartendorp en L. Bontekoe langs de Rijksweg Amsterdam-Bussum, volgens welke een in het eerst komende plantseizoen aan te brengen dichte be planting van vlier en elzenstruiken wordt geëist. Wij hopen, dat de verschillende Provinciale Be sturen, ook wat andere opslagplaatsen betreft, actief en diligent zullen worden. 54 Pettelaersdijk, gezicht op Den Bosch Pettelaersdijk, de Schans

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 16