binnen korte of langer tijd gereed zal zijn, dan rijst de vraag of deze lijst zal worden aangewend tot vaststelling van een nationaal plan in voorbe reiding dan wel of ze door de Rijksdienst voor Mo numentenzorg zal worden gebruikt als basis voor zijn beschermende taak. Wij twijfelen echter niet of de Regering zal aan het laatste alternatief de voorkeur geven. Wel zou bij inschakeling van de Rijksdienst voor het Nationale Plan het volledig uitgewerkte wettelijk apparaat van die Dienst in werking treden, maar daartegenover staat dat de zorg voor de monumenten die op de lijst zuilen voorkomen krachtens hare instelling opgedragen is aan de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg die grotendeels bestaat uit deskundigen op dit terrein. Zodra de monumentenwet haar beslag heeft gekregen, zal het geen zin meer hebben de weg van het Nationale Plan te kiezen. Wij besluiten deze enigszins droge opsomming van wettelijke bepalingen met de opmerking dat, hoe zeer ook machtsmiddelen in deze materie onont beerlijk zijn, de veiligheid van onze stedelijke en landschappelijke schoonheid alleen gewaarborgd kan worden door het levend besef in het Neder landse volk, dat deze schoonheid een schat is voor het behoud waarvan ieder burger persoonlijk ver antwoordelijk is. Overzicht van de provinciale verordeningen op het gebied van natuurbescherming, monumentenzorg en welstands- onderzoek. Verordening tot wering van ontsierende reclame in het lan delijk gebied. Alle provincies met uitzondering van Zeeland heb ben een dergelijke verordening vastgesteld. De re dactie is bij alle vrijwel dezelfde. Verordeningentot bescherming van natuur- en stads- schoon. Instelling van commissies met een speciale taak op dit ge- gebied. Groningen. Verbod ontsiering en onbruikbaarma- king van wateren. Ontsiering door opslagplaatsen. Friesland. Commissie voor de uitbreidingsplan nen. Advies inzake monumentenzorg. Commissie voor het recreatievraag- stuk (zomerhuisjes). Molencommissie. Gelderland. Verbod plaatsing gebouwen in na tuurmonumenten. Provinciale monumentencommissie. Limburg. Wering van inbreuken op natuur schoon door afgraving of vergraving- van terreinen. Z. Holland. Verordening van wijdere strekking op dit gebied is verschenen. N. Holland. Voorschriften bescherming Water landschap. Verbod verlaging van gronden. Duinverordening. Dijkverordening. Welstandstoezicht en schoonheidscommissie. Provinciale regelingen al of niet met gebruikmaking van een particulier of semi-officieel instituut. Groningen. Provinciale schoonheidscommissie brengt advies uit aan Ged. Staten en aan aangesloten gemeenten. Friesland. Advies Commissie tot wering van in breuk op de schoonheid van Stad en Land. De bouwplannen van alle ge meenten (met uitzondering van Leeu warden en Sneek) worden hier inge zonden. Prov. streekplandienst ver richt de technische werkzaamheden. Drenthe. Advies Commissie ter wering van in breuk op de schoonheid van Stad en Land. Overijssel. Schoonheidscommissie van het Over- sticht (semi-officieel). Gelderland. Geldersch genootschap tot instand houding van de schoonheid van Stad en Land. (gesubsidieerde instelling.) Limburg. Een afdeling van de Limb. Streek plandienst is speciaal belast met het Welstandstoezicht. N. Brabant. Welstandstoezicht verdeeld over 2 commissies n.1. een voor het oostelijk gedeelte en een voor het midden- en westelijk gedeelte. Beide onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin. Zeeland. Geen provinciale regeling. Utrecht. Welstandscommissie der Provincie ook werkzaam in alle gemeenten die geen eigen welstandstoezicht hebben. Z. Holland. Instituut voor Stad en Landschap van Zuid-Holland (gesubsidieerde instel- ling). N. Holland. Geen provinciale regeling. 52

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 14