keersverbetering en de lagere( onderhoudskos ten. Ziehier een beschrijving met aan het einde de kostenrekening Het Oostereinde en een gedeelte van de Oosterweg zal worden verbreed, de Oostervaart gedeeltelijk gedempt. Een belangrijke verkeersverbetering zal worden verkregen en het pittoreske beeld van St. Annaparochie met zijn vele bruggetjes zal tot het verleden gaan behoren. De wegverbetering begint bij de Westerbrug. Langs de Kolk zal een walmuur met afstekking worden aangebracht, met een trot toir aan de Noordzijde van de weg, hetgeen de autobuspassagiers ten goede zal komen. De Ooster vaart wordt gedempt vanaf de brug in het Noord einde (deze brug verdwijnt) tot de boerderij Bei- mers. Het trottoir langs de Zuidzijde van het Oostereind wordt verbreed en verlengd tot t o. de Altoenastraat. Langs de Noordzijde wordt eveneens een trottoir aangelegd, aansluitende aan het be staande trottoir aan de Smallekant; tussen dit trottoir en de weg komt beplanting. De kosten van het gehele plan worden geraamd op 341.400,gerekend wordt op een bijdrage uit het Wegenfonds en van de Provincie vanƒ200.000.- Het Waterschap „Het Oud Bildt" betaalt aan de gemeente wegens afkoopsommen van onderhoud van de Oostervaart en twee bruggen resp. 6450.— en/7000.— In verband met de laatste mededeling is de vraag op zijn plaats, of het genoemde Waterschap t.z.t bereid zal zijn het water in de sloten, welke daar onder ressorteren op zodanig peil te houden, dat steeds voldoende bluswater aanwezig zal zijn, ook in de kom van St. Annaparochie. Het komt in de laatste tijd voor, dat aandrang op waterschappen wordt uitgeoefend om het water op hoger peil te houden met het oog op de eventualiteit van brand. Bij de hooggelegen Friese kleidorpen bevinden zich behalve de dorpsvaart en de grachten van een enkele boerderij geen andere wateren dan smalle en ondiepe sloten, waarvan de stand bovendien, met het oog op de belangen van de landbouw, meestal laag wordt gehouden. Dit behoort tot de taak van de polders en waterschappen. Het is te hopen, dat het provinciaal bestuur bij het nemen van een beslissing zich van alle hierbij be trokken belangen ter dege rekenschap moge geven en zo komen tot een scherpe afweging van belangen en -kosten. VERSTOORDE SCHOONHEID Bijgaande foto, genomen in Tolbert aan de weg Marum-Hoogkerk-Groningen, toont beter dan vele woorden kunnen zeggen, hoe gemakkelijk een gaaf dorpsbeeld kan worden verstoord. Een be langrijk aandeel hierin hebben de talrijke trans formatorhuisjes, die plompverloren worden neer gezet op plaatsen waar zij zich met hun gemanie- reerde tekentafelallures en architectuurpretenties op de meest onbescheiden wijze aan het oog op dringen. Het kwaad wordt nog verergerd door dat dergelijke gebouwtjes bij voorkeur worden benut als reclame zuilen en meestentijds van onder tot boven aan alle zijden worden beplakt met de meest afgrijse lijke biljetten Wij zouden er bij de betrokken electriciteitsbedrij- ven met klem op willen aandringen de transforma tor- en schakelhuisjes daar te plaatsen waar zij van de weg af niet zichtbaar zijn, althans zo min moge lijk in het oog vallen en aan deze bouwsels een be scheiden uitvoering en rustige vorm te geven, welke de harmonie van de omgeving niet verstoort. Aan Provinciale- en Gemeentebesturen valt de taak ten deel om met alle middelen op te treden tegen de aanplakwoede, welke wij reeds signaleer den in ons nummer van December '49. A. G. M. BOOST 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 11