Zo werden 19 kisten naar Deventer verstuurd en werden in het magazijn van de heer Lugard opge slagen, totdat het tijdstip zou aanbreken, waarop het geheel opnieuw zou worden opgesteld in het Museum van het Muntentorencomplex De verbouwing was juist gereed en de „oude ka mer" naar Deventer overgebracht, toen er een kunstinventarisatie te Haarlem plaats vond ten be hoeve van de „Voorlopige Lijst van de Nederland se Monumenten van Geschiedenis en Kunst" en in de oude aantekeningen van Dr E J. Haslinghuis staat onder 10 Juli 1919 te lezen: „De Oude Hol landse Kamer van dit huis verkocht." Op 1 Juni 1919 werd het pand Houtmarkt 7 bij fusie ingebracht bij de Kaashandel-Mij. „Gouda" N.V. te Gouda, in wiens eigendom het pand nog steeds is Door gewijzigde financiële omstandigheden werd de nieuwe eigenaar evenwel spoedig gedwongen zijn bezit te koop aan te bieden. De heer Lugard deelde in een schrijven, dat aan verschillendeMusea werd gericht, zijn voornemen tot verkoop van ge noemde „oude kamer" mede. Na een uitvoerige beschrijving van de betekenis van deze kamer te hebben gegeven, vervolgt de schrijver: „Zoals opgemerkt, was het de bedoeling alles in het Muntgebouw op te stellen; zeer tot eigenaars leedwezen moest door omstandigheden van het plan afgezien worden. En nu is het de grote wens, dat het geheel toch in Nederland blijft; redenen, waarom de vrijheid ge nomen wordt zich tot U te wenden met het be leefde - en mag ronduit gezegd worden, het drin gend verzoek het wel in overweging te willen ne men, het geheel over te nemen; evenals de eerste verkopers in Haarlem dit schitterende bezit voor tamelijk lage prijs overgedaan hebben, met de wetenschap dat het niet over de grenzen zou gaan, zo plaatst zich de tegenwoordige eigenaar op het zelfde standpunt en doet een beroep op Uw liefde ook voor oud-Nederlandse kunst, om Uw zo hoog gewaardeerde steun te verlenen, dat dit buitenge woon waardevol interieur, zoals gezegd nog een Unicum voor ons vaderland kan worden behou den; het zou daarom zo buitengewoon op prijs ge- 29 Interieur van „Het Scheepje" uit Haarlem, thans te Philadelphia.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 9