van de Rijksweg een deel van het geboomte langs de zuidzijde van de weg moeten missen. Bij ver schillende raadsleden leeft bovendien de gedachte, de vestiging van industrie in Doorn aan te moedi gen Gelukkig heeft Heemschut vrienden in de provincie Utrecht, die hun mannetje staan. In Renkum is in overweging, een groot woning complex aan te leggen, langs - men schrikke niet - de prachtige Italiaanse weg. Onverwijld heeft de Bond Heemschut hiertegen met kracht geprotes teerd. Inzake de ontsierende reclames, waarover wij ons tot de Provinciale besturen richtten (zie ons Decem- ber-nummer 1949), berichtten Gedeputeerde Sta ten van Zeeland ons, dat deze de aandacht hebben en dat zo nodig maatregelen zullen worden getrof fen op grond van de Landschapsverordening Zee land. Gedeputeerde Staten van Gelderland verklaarden zich diligent in de gebieden der provincie, welke landelijk zijn verklaard in de zin van de Gelderse Reclameverordening. Ten aanzien van de bebouw de kom der gemeenten werd ons advies verstrekt hoe te handelen. Gedeputeerde Staten van Utrecht deelden mede, dat de reclameborden en lichtmasten enz. reeds lang de aandacht van het College hebben. Daarom is door het Provinciaal Bestuur een verordening vastgesteld, die onder de naam Schoonheidsveror dening Provincie Utrecht in de plaats van de vroe gere reclameverordening is getreden. In artikel 1 der verordening, waarop in artikel 2 enige voor de hand liggende uitzonderingen zijn gemaakt, is een verbodsbepaling opgenomen tot het hebben van opschriften, aankondigingen of afbeeldingen in welke vorm ook, welke van een openbare weg, een openbaar vaarwater of een voor het publiek toe gankelijke plaats af zichtbaar zijn. Van deze ver bodsbepaling is slechts dan vrijstelling mogelijk, in dien naar het oordeel van het College het opschrift, de aankondiging of de afbeelding de schoonheid van het omliggende landschap niet schaadt. Voorts is in dit artikel bepaald, dat aan de vrijstel ling voorwaarden kunnen worden verbonden. Aan gezien deze verordening slechts geldt voor het lan delijk deel van de in Utrecht gelegen gemeenten, heeft het College er bij de gemeentebesturen op aangedrongen, te bevorderen, dat door de Raad voor het niet landelijke deel bepalingen van gelijke strekking als die der onderhavige verordening wor den vastgesteld. Thans zijn in totaal zeven antwoorden van de elf provinciën binnengekomen. Geen antwoord werd tot heden ontvangen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Drenthe, Noord-Brabant, en Lim burg. Wij nemen aan, dat de antwoorden nog in voorbereiding zijn en vertrouwen daarover onze leden spoedig nader te kunnen berichten, nu car naval achter de rug is. De vorige maand in Middelburg toevend, liepen wij even de kade langs het Dok op, om een blik te werpen op de gespaarde gevel van het overigens door oorlogsgeweld vernielde bekende huis Inde Steenrotse. Wie schetst onze verbazing, toen wij de gevel, die in de steigers moest staan, niet konden vinden Het bleek, dat gevel met stelling en al enige dagen te voren te pletter was geslagen. In Middelburg bleek men daar weinig over ge sticht, omdat er de overtuiging leefde, dat de zo fraaie en gewaardeerde gevel behouden had kunnen blijven, indien de steigers beter onder controle wa ren gehouden. Had men daar al niet de treurige ervaring opge daan met de gevel van de St. Jorisdoelen, die ook met steiger en al omlaag was gekomen Maar toen woedde een onhoudbare storm. Ditmaal bleek een flinke wind al voldoende om Nederland, enMiddel- burg in het bijzonder, een zijner fraaiste gevels te doen verliezen. Men vraagt zich af, waarom ditmaal, de kracht van de wind in het open Walcheren kennend, de gevel niet was afgebroken, en voorlopig geborgen ten later gebruik. Nu is alles verloren. Enige jaren geleden in Philadelphia toevend, werd in het Museum of Art onze aandacht getrokken door een 17e eeuwse Hollandse kamer welke wij door de bedstee betraden en welke wij meenden vroeger gezien te hebben. Het bleek het woonver trek van de Haarlemse brouwerij „Het Scheepje", dat wij reeds lang verloren waanden. Dr. W. J. A. Visser heeft zich beijverd de geschie denis van de omzwerving van dit huis na te gaan. Wij publiceren het daarom zo gaarne, omdat juist de laatste jaren oude interieurs door modernisering zo vaak onherstelbaar geschonden worden. Hier dan een behouden voorbeeld in Amerika. Namens de Penningmeester wekken wij de leden op hun jaarlijkse bijdrage te voldoen op postgiro - 124326 of bij Hope Co te Amsterdam. 26

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 6