TON KOOT OP HEEMWAGHT Allerwege in den lande waar de woningbouw flo reert worden offers gebracht aan het stads- en dorpsschoon en aan het landschapsschoon. Indien dat altijd onvermijdelijk en noodzakelijk bleek, men zou er zich bij neer moeten leggen, men kan nu eenmaal niet met het hoofd door een muur gaan (dit spreekwoord stamt uit het tijdperk vóór de pre-fabricated huizen). Helaas is het niet altijd onvermijdelijk en blijkt telkens hoe gemakzucht, verkeerde bouwpolitiek, onkunde of kortzichtig heid in aesthetisch opzicht oorzaken zijn, dat be staande schoonheid wordt aangetast, zonder dat er nieuwe voor in de plaats komt. De strijd daartegen is de taak van Heemschut. De dossiers op ons secre tariaat worden steeds dikker van de gevallen die te onzer kennis worden gebracht. Er wordt gedaan wat mogelijk is, maar de strijd is nog te ongelijk. Met tien maal meer leden zouden wij minstens vijftien maal meer kunnen doen. Bergen op Zoom gooit zijn pittoreske haven dicht tot aan de Bontebrug, tevens doet het zijn graniet keien van de hand (volgens het voorstel van de raad voor 40.000). In ons December-nummer waarschuwden wij al tegen de buitenlandse op kopers, die vooral in Noord-Brabant leuren met klinkerkeien, welke zij gratis aanbieden en aan brengen in ruil voor de afkomende (kostbare) gra nietkeien. In de plaats van de haven komt nu een „mooi plein". Toevallig bezochten wij dezer dagen Bergen op Zoom om voor de laatste maal de haven te zien. Kort daarna bezochten wij het schone Zie- riksee, haast ongeschonden. Haast, want de jam- merlijkste schending blijft hier juist de demping van de haven tot „havenpark" en „havenplein". De U welbekende muziektent type lege hooi berg ontbreekt er niet in het onbenullig aan doende plantsoentje dat de te mooie naam van park draagt. Is dat het voorland van Bergen op Zoom? Men zou de raadsleden die tot demping van grachten en havens besluiten in menige fraaie oude stad, moeten verplichten eerst de ravage aan te zien welke de schoonheid van andere gemeenten is aangedaan, alvorens zij hun stem uitbrengen. Als de quaestie dan al niet helemaal in het politieke vaarwater is gekomen, kunnen misschien de ogen van enkele raadsleden nog geopend worden voor de jammer welke zij wilden gaan ontketenen. Wie thans op dergelijke dempingen, zoals die van Zie- riksee, of het eens zo aardige Purmerend neerziet, vraagt naar geen politiek, doch is alleen maar ver wonderd over zoveel kortzichtigheid en domheid. Dat het met het technische kunnen van thans niet mogelijk zou zijn een demping te voorkomen, wil er bij ons niet in. Meestal wordt totaal over het hoofd gezien, dat er pas verschillende technische bezwaren gaan rijzen na de demping, nl. die van verzakking, waterber ging, waterafvoer en het gemis aan bluswater bij branden. Maar wat deert dat een na-ons-de-zond- vloed-mentaliteit In Friesland heerst de laatste jaren een' ware dem pingsmanie (St. Jacobiparochie, Stiens, Ferwerde- radeel, St. Annaparochie, enz.). Binnenkort komt ons bestuurslid, oud-burgemeester Talsma daarop uitvoeriger terug. Als het nageslacht de wijsheid bezit welke wij het toewensen, dan graaft het al die grachten weer op, zoals straks in Amsterdam gaat geschieden, waar de Houtgracht en de Leprozengracht weer in ere hersteld zullen worden. Een toegewijd lid zendt ons een knipsel uit de Nwe Rotterd. Courant, handelend over Kampen, waar in de zin onderstreept is, luidende: „Hef stadsbeeld wordt in gunstige zin gewijzigd door het steeds meer ver vangen van stoepen door trottoirsHij levert zelf als commentaar: „Hier is de grote-stadspen mogelijk oorzaak, dat men trottoirs onder alle omstandig heden verheugd begroet, elders met groot welbe hagen cultuurgrond overstelpt met cultuurbouw waaraan een overweging van economische aard mo gelijk iets vermag af te doen, maar waarbij schut van heem niet te berde komt". Daaraan hebben wij niets toe te voegen. In Doorn is de woningnood nijpend, zoals in zovele andere gemeenten, maar is het daarom nodig uit gerekend een kostelijk stuk natuurschoon aan te tasten zoals het buiten Schoonoord? Er zijn te recht tal van protesten tegen gerezen. Naar ons van deskundige zijde bericht wordt, was hier de keuze tussen de „Kaapse bossen" en het landgoed Schoon oord. Van twee kwaden is de minst kwade gekozen. Schoonoord was n.1. al aangetast (ja, dat is óók een argument!) en zal bovendien wegens verbreden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 5