meente beschikt over een dienst die in staat geacht kan worden deskundige voorlichting te geven. En dit is vooral bij kleinere ge meenten meestal niet het geval; de kosten van een dergelijk apparaat zou de gemeentebegroting al te zeer bezwarenrBovendien worden alleen monumenten beschermd, geen stadsbeelden, huizengroe pen, e.d. Provincie In hoofdzaak zijn er twee wegen waarop de provinciale regelingen en het werk van Heemschut elkaar kunnen ontmoeten. De eerste is die van het waken tegen ontsiering van het landelijk gebied der Provincie. Bijna elke Provincie heeft een of meer ver ordeningen uitgevaardigd, waarin verbodsbepalingen zijn opgeno men tegen het hebben of aanbren gen van ontsierende reclame, tegen het bouwen van zomerhuisjes in watergebieden, tegen zandafgra- vingen, verveningen, enz. of tegen het gebruik van gronden voor op slagplaatsen, autokerkhoven, enz. Hoewel het meest ontsieringen van tijdelijke aard zijn, waartegen hier te velde wordt getrokken, valt het zeer toe te juichen, dat de overheid zich hiermede op zo in tensieve wijze bezighoudt; deze verordeningen kunnen voor het werk van Heemschut van veel nut zijn. Van wijder strekking echter zijn de provinciale regelingen, die op het welstandstoezicht in het al gemeen betrekking hebben. Zoals boven reeds werd vermeld beschikken de meeste grote gemeenten over een welstandstoe zicht, dat aan een schoonheidscommissie is opge dragen. Voor kleinere gemeenten is dit echter een te kostbaar apparaat. Het is de taak van de Pro vincie deze leemte aan te vullen. Uit het hierbij gevoegd overzichtsstaatje blijkt dat de meeste Provincies een dienst of een commissie van deskundigen in het leven hebben geroepen, die tot taak heeft alle nieuw ingediende projecten te keuren. De bevoegdheid om de plannen af te wij zen of goed te keuren is bij verordening geregeld en het is van ondergeschikt belang of het Provin ciaal Bestuur zich daarbij door een particulier lichaam of door een overheidsinstantie schoon heidscommissie laat voorlichten. In verschil lende Provincies maakt men dan ook gebruik van bestaande verenigingen of instituten, die in des kundigheid niet voor een overheidsdienst behoeven onder te doen. De kosten worden gedekt door een "yvinciale subsidie en door geldelijke bijdragen van kleinere gemeenten, die op deze wijze ook van deze adviesbureaux kunnen profiteren. Tenslotte dient nog de aandacht te worden ge vestigd op het orgaan, dat in elke Provincie is in gesteld, n.1. de Provinciale Planologische Dienst. Door middel van het streekplan en door toezicht op de uitbreidingsplannen kan dit orgaan veel tot het behoud van stads- en landschapsschoon bij dragen, terwijl het tevens vaak als deskundig ad viesbureau optreedt bij vraagstukken van aesthe- tische aard. Wordt vervolgd). 39 Het Begijnhof te Amsterdam, behouden schoonheid. foto Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 19