dat alleen die voorschriften doel treffend zijn die door een hoger overheidsorgaan gehanteerd wor den. Wij willen thans in het kort na gaan welke bevoegdheden aan de overheidsinstanties, gemeente, Provincie en Rijk, zijn toegekend en op welke wettelijke bepalingen de Commissie Stad en Dorp in bepaalde gevallen een beroep kan doen. Gemeente. Voor de gemeente komen in de eerste plaats in aanmerking de bevoegdheden die haar bij de Woningwet zijn toegekend. Hierbij dient onderscheid te wor den gemaakt tussen: 1. maatregelen ten aanzien van de bebouwde kom der steden en dorpen, 2. maatregelen die betrekking hebben op buiten de kom gelegen gronden. De bevoegdheid tot het treffen van maatregelen onder i bedoeld is voor de gemeente geregeld bij art. 43 luidende: „De gemeenteraad kan met betrekking tot, zoowel „den aard van de bebouwing als het gebruik van „gronden in de bebouwde kom gelegen, voor schriften vaststellen." De voorschriften, die de gemeente op grond van dit artikel vaststelt, kunnen voor het doel dat de Commissie nastreeft van groot belang zijn. Onder meer zullen deze kunnen inhou den dat het karakter van een met name genoemd stadsbeeld of van een gebouw of gebouwencomplex behouden moet blijven, zodat elke verandering in de bebouwing, die met dit karakter in strijd is, ge weerd kan worden. Voorts kunnen die voorschriften het aanbrengen van veranderin gen in het gebruik van de bestaan de bebouwing of van open ruimten verbieden, waarmee kan worden voorkomen dat woonhuizen tot winkels of pakhuizen worden ver bouwd, of dat opslagplaatsen wor den gemaakt op open terreinen, die juist in het stadsbeeld een belangrijk element vormen. Neemt men daarbij in aanmer- king dat al deze verordeningen strafbepalingen mogen inhouden dan is het duidelijk dat deze bevoegdheid, mits op doeltreffende wijze gehan teerd, een middel in de hand geeft om het histo risch karakter van steden en dorpen te beschermen en ontluistering te voorkomen. Toch moeten hiervan voorlopig althans niet te hoge verwachtingen worden gekoesterd, want het merendeel van de gemeenten heeft van deze bevoegdheid nog geen of nagenoeg geen gebruik gemaakt. Dwang van hogerhand is in tegen stelling met het vaststellen van uitbreidingsplan nen hier niet mogelijk. Verheugend is echter dat 37 Dit hoekhuis te Zwolle tegen de fraaie oude kerk werd bedorven door een lelijke winkelpui -y Steenfabriek voor de stad Arnhem. foto Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 17