steld worden, indien U besluiten kon het geheel aan te kopen, waartoe alle mogelijke medewerking wordt toegezegd". In 1919 bood de eigenaar zijn bezit te koop aan het Museum ,,de Waag" te Deventer, dat echter niet tot aankoop overging. Ook bleek het latere „Rijksmuseum Twente", waarmede de eigenaar in 1921 en 1922 in contact trad, geen koper, evenmin als het Rijksmuseum „Huis Lamberts van Meer- ten" te Delft, dat door tussenkomst van Prof. K. Sluyterman in 1922 werd aangeschreven. Het is merkwaardig, dat ook het in deze tad vallende contact met het Frans Halsmuseum te Haarlem geen resultaat opleverde. De verenigingen, die hier een aankoop ten behoeve van genoemd Museum hadden kunnen doen, waren financieel niet krach tig genoeg en ook de Gemeente stfeefde in die dagen naar bezuiniging. Zo ging dit interieur op nieuw voor Haarlem verloren en wel juist in de dagen, dat men er ter plaatse nog steeds belang stelling voor had. Op Zaterdag 7 April 1923 ver scheen in het Haarlems Dagblad nog een artikel over deze kwestie, getiteld: „Een mooie oud-Hol landse kamer uit Haarlem verdwenen". „In de vroegere Bierbrouwerij het Scheepje". De schrij ver zegt daarin „Het is helaas te betreuren, dat nu ook de Oud- Hollandse Kamer verdwenen is, of eigenlijk de kamer is er nog wel, maar de gehele betimmering en de meubilering is voor enige jaren naar Deven ter overgebracht, waar ze nu in een museum pronkt" (dit laatste is onjuist). De eigenaar deed in 1926 nog een poging om de inventaris bij de firma Frederik Muller te Amster dam te veilen, doch ook dit ging niet door. Alles bleef derhalve ingepakt staan in het magazijn te Deventer. In 1927 maakt de heer Lugard kennis met de heer J. D. de Vries, President van de Soenda-Company ine. Art dealers, 225, Fifth Avenue, Room 813, New-York en dit had tengevolge, dat 2 December van genoemd jaar de „oude kamer" aan deze Soenda-Company werd verkocht. Op 13 Januari 1928 werden 19 kisten gemerkt S.C. ingeladen op het S.S. Rotterdam en naar New- York verzonden. Deze kisten bevatten de gehele betimmering en de aankleding van de kamer, volgens de navolgende lijst: Binnen het jaar heeft deze Soenda-Company haar bezit aan het Museum in Philadelphia overgedaan, 30 S.C.I. 1 fl 1 kist inh.Tegels der schouw 2 1 Tegels met reservestukken 3 1 Een onderslag profiel rechts 4 1 13 gekleurde antieke borden 11 grote blauwe borden 12 kleine blauwe borden 5 1 Blauwe Pul Tegel in lijstje Stenen vaatje m. onderstuk 2 blauwe Gemberpotten klein klokje Een groot boek Theekistje Houten Console Brilledoos 6 ikist inh.: Onderdelen Spinnewiel Tinnen olielampje Tinnen Tabaksdoos Kaarsen-kandelaars Drie merkwaardige oude kanonnen v. koper (miniatuur) 7 kleine tinnen voorwerpen Koperen asbak 2 koperen Kaars-kandelaren 2 tinnen kannen 2 tinnen borden Koperen zwavelbakje Blaasbalg m. koper afgezet Koperen tang Koperen Vuurschaar Groot tinnen bord Koperen stofblik Gewichten van reeds genoemd klokje 7 1 5 blauwe pullen 4 koperen schepjes behorende bij de schoorsteen Kaarsen van de kroon en kandelaren Zwavelbakje van de schoorsteen 8 1 Koperen kroon Tafel en klein kastje 3 koperen handvatten van de schoor steen Bedgordijnen en schoorsteen-valletje 2 vuurplaten 9 1 Onderslag profiel links 1 console 10 1 2 zandstenen kopstukken Reserve-tegels en rode steen 11 1 1 kast met beeldhouwwerk 1 pijpendoos Oude biezen-vloermatten Gesneden doors(hout) met perka menten 4 aquarellen 2 gravures 1 lichtdruk 2 koperen bedpannen 2 koperen bakken 1 doofpot Schouwbetimmering (Houtwerk) Houtwerk-betimmering (schappen) Zandstenen kolommen 12 13 14 15 16 17 !9 2 zandstenen kapitelen Bovenstuk der vier-deurige kast 1 schilderstuk Onderstuk der vier-deurige kast 1 bordenrek 2 stoelen met goudleer 2 leunstoelen, waarvan 1 hoge rieten 1 stoof Gedeelte spinnewiel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 10