•EEN VERDWENEN POORT Nog in het naargeestige oorlogsjaar 1944 stond in de Sint Antoniesbreestraat met de Zuiderkerk op de achtergrond de toegangspoort tot het voorma lige Zuiderkerkhof. De poort was blootgesteld aan de schaamteloze vernielzucht van de straatjeugd, die haar als mik punt had uitgekozen en als projectielen een rijke keuze had aan stenen uit de omliggende bouw vallen. De poort helde bedenkelijk over, namelijk niet minder dan 30 cm, zodat een instorting niet denkbeeldig was. Zo fraai als wij haar kennen van oude afbeeldingen stond ze er niet meer bij. Niet alleen was, door verhoging van de straat, ongeveer 40 cm van de poort onder de straat verborgen, maar bovendien was er links en rechts een hoge muur tegenaan gemetseld, waardoor de poort een plompe indruk maakte. Vroeger had de poort in een ongeveer 1.40 m hoge muur gestaan, waardoor zij zich boven de muren vrij verhief en de schoren de motieven, links en rechts van de poort, goed zichtbaar waren. Doordat de muren later grauw bepleisterd waren, maakte het geheel wel een zeer droeve indruk. In grijpen was nodig. Wij hebben er dan ook destijds bij het gemeentelijk bureau voor Monumenten zorg op aangedrongen de poort in veiligheid te brengen, alvorens zij geheel vernield zou zijn. Gelukkig is dit gebeurd. Intussen is het belendende huis in één enkele dag door kwaadwilligen gesloopt en de situatie ter plaatse dus wel veranderd. Dat neemt niet weg, dat herplaatsing op deze historische plek zeer wen selijk blijft. De poort is in alle opzichten waard in het stadsbeeld behouden te blijven. Zij heeft waar lijk niet enkel historische betekenis, maar zij is ook een belangwekkend monument. Zij had een kloeke opbouw met een afdekkingsplaat, die niet minder dan 102 cm breed was, een krachtig relief en bezat in haar voorstelling een pelt, of lijkkleed met de gildetekens van het metselaars- en St. Lucasgild. De poort was ontworpen door Nicholaas Stone, een belangrijk bouwmeester, leerling en schoonzoon van de beroemde Amsterdamse mr Beeltsnijder ende Steenhouwer Hendiick de Keyzer. Wij hopen, dat deze poort niet de weg opgaat van de vele gevelstenen, die in veiligheid zijn onder gegaan, zoals nu weer eens blijkt uit een artikel in „Amstelodamum" van Februari 1950, waarin het lid van de Commissie tot behoud van bouwfrag- menten en gevelstenen van het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap, de heer H. W. Alings, het ontbreken van zes belangwekkende gevelstenen signaleert. De poort is door de voornoemde monumenten- dienst in bewaring genomen en berust nog op de stadswerf. Het is te hopen, dat zij niet vergeten wordt, maar haar oude plaats, in een waardiger zetting, dan zij in 1944 had, zal hernemen. T. K. EEN FEESTUITGAVE Een welkome verrassing bood de dezer dagen ver schenen feestuitgave ,,100 jaar Publieke Werken", welke ter gelegenheid van het eeuwfeest van deze dienst is uitgekomen. Op tachtig bladzijden kunst drukpapier verlucht met vele foto's wordt een uit stekende, nuchtere, maar uitermate belangwek kende opsomming gegeven, van de werkzaamhe den der jubilerende stadsdienst. De oude foto's, die uit de 19de eeuw, behoren tot de aantrekkelijkste, van het standpunt van gaaf stedeschoon, hetgeen, overigens verwonderlijk is, want de fotografie stond toen nog in de kinderschoenen. In dit rijke nummer zijn ook enige prachtige foto's^ gewijd aan behouden stadsdelen, zoals de poort van de Agnietenkapel, de Magere brug en omge ving, de houten ophaalbrug over de Groenburg wal en de poort van het voormalige Zuiderkerkhof. Wie een rijke oogst van foto's van de nieuwe stads wijken verwacht, de stadswijken toch, die in het eeuwbestaan vam de Dienst zijn getrouwd, komt bedrogen uit. Als dit bescheidenheid is, moet deze toch misplaatst genoemd worden. Of is het zo moeilijk? De foto van de Stalinlaan, als enige die van een nieuwe stadswijk een indruk geeft, laat juist zien hoe kaal en sfeerloos deze hoek is, terwijl de vele masten, die zo nadrukkelijk de aandacht vragen op de foto de indruk wekken, dat dit nu de stalen laan is. Sympathiek en veelbelovend voor de volgende honderd jaren zijn in de tekst de van warmte voor 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 26