metalen staketsels zijn gebouwd, die de glazen bui zen dragen waarin des avonds het neongas tot gloeien wordt gebracht. Die staketsels zijn niet mooi maar tot voor enige jaren wist men er niets anders op te vinden. Er zijn proeven genomen met con structiewerken die overdag door omklappen of ver zinken aan het oog konden worden onttrokken, maar die bleken in de practijk te duur te zijn. Thans worden electrisch gelaste buizen gebruikt die dermate sterk zijn, dat zij behalve een of twee masten geen steungevende constructie nodig heb ben. Stadsontsieiing tijdens verkiezingen. Het was vóór 1933, dat Amsterdam in het bijzonder vóór, tijdens, maar vooral nog lange tijd na de ver kiezingen opgescheept zat met een uitbundigheid van aanbevelingen, die dikwijls reeds op zichzelf lelijk of smakeloos waren aangebracht tegen gevels, daken, straatoppervlakten, glooiingen e.d., in ern stige mate het stadsbeeld ontsierden. Het gemeentebestuur heeft door beschikbaarstel ling van wel toelaatbare objecten voor aanbeveling getracht hierin verbetering te brengen. Een eerste poging in 1931 had weinig betekenis o.a. tengevolge van de onvoldoende publiciteitswaarde van een groot aantal ter beschikking gestelde muur vlakten en de te hoge daarvoor bedongen prijs. Een speciaal daarvoor in het leven geroepen com missie, gerecruteerd uit de daarvoor in aanmerking komende diensten, adviseerde in 1933 aan Burge meester en Wethouders de gelegenheid open te stel len om borden aan te brengen aan de leuningen van bruggen e.d. voorzover de leuningen door hun constructie zich daartoe leenden. Deze objecten, met zeer hoge publiciteitswaarde, voldoen tevens aan de hieraan te stellen eisen, dat de borden na afloop der verkiezingen gemakkelijk zijn te verwij deren en geen beschadiging behoeven achter te laten. De borden kunnen door belanghebbende zelve worden vervaardigd en ter plaatse worden aange bracht onder toezicht'van de gemeente. Voor de zeer geringe bemoeiing der gemeente wordt de ge bruikers een vergoeding in rekening gebracht van 0,25 per m2 oppervlakte van de geplaatste borden. Het best voldeden tot heden de borden, die circa 2 m met hun onderkant boven de straat waren aan gebracht, zowel uit een oogpunt van reclame, als 't minste belemmering gevend voor het uitzicht (b.v. bij bfugopritten). In 1934 is straat na straat en plein na plein gezui verd van ruim 50.000 biljetten, de meeste overge bleven uit vroeger gehouden verkiezingen. Bij wijze van proef werd toen een stoomstraal op een biljet gericht en zie, het warme vocht wiste met kracht in een ogenblik het papier weg zonder sporen achter te laten. Enige stoomwagens, vroeger ge bruikt voor rioleringswerken, werden in werking gesteld en na enige maanden waren de 50.000 oude biljetten verwijderd. De kosten voor de gehele schoonmaak bedroegen ruim 7.000,De muren van de hoofdstad zijn thans schoon en zullen het naar we hopen blijven. Aanplakborden en aanplakplaatsen Na de aftocht van de bezetter is mij gebleken, dat in de hongerwinter 1944'45 van de 64 gemeente lijke houten reclameborden en 9 houten reclame zuilen respectievelijk 32 en 4 stuks des nachts tot brandhout zijn verwerkt. In de jaren eerste na de oorlog was geen hout voor vernieuwing voorradig en daarom verzocht de pachtster van de gemeente lijke aanplakborden het Gemeentebestuur van Am sterdam een tijdelijke maatregel te nemen door het beschikbaar stellen van plakplaatsen op muren van gemeentelijke dienstgebouwen, scholen, gebouwen van het Energiebedrijf enz. Van deze muren zou dan een vastgesteld gedeelte worden omlijst en de affiches binnen de omlijsting worden geplakt. Ook van de zijgevel van de Militie zaal aan het Singel te Amsterdam, vrijgekomen door afbraak van de Catharinakerk, werd door het Gemeentebestuur een bepaalde ruimte aangewezen en zag het publiek verschillende mooie en minder mooie affiches aangebracht. 19 Nieuw muurbord.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1950 | | pagina 23